לא לרכך, לפסול

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול את הצעת החוק לתיקון פקודת מס הכנסה, המכונה גם "חוק העמותות". למרות סייגים שהוכנסו בהצעת החוק המקורית, אישורה משמעו מתן לגיטימציה לרדיפת עמותות וארגוני זכויות אדם ואזרח.

על פי החוק, עמותות שפועלות או קוראות לחרם על ישראל, למשיכת השקעות, להטלת סנקציות על המדינה ואזרחיה ולהעמדה לדין של חיילי צה"ל בערכאות בינלאומיות – יידרשו לשלם מס בגובה 45% על כל תרומה שיקבלו מישות זרה. אין לטעות במוטיבציה של יוזמי החוק, חה"כ איילת שקד ורוברט אילטוב. טענתם, שהוא נועד "לצמצם את מעורבותן של ישויות מדיניות זרות בדמוקרטיה בישראל", מסתירה רצון להגביל את חופש הביטוי וההתאגדות תוך שימוש בסנקציות כלכליות.

ההצעה אושרה ברוב של שמונה מול ארבעה שרים, לאחר שהוכנסו בה שלושה סייגים: עמותה לא תיפגע אם רק חבר הנהלה עבר על אחד הסעיפים שבגינן מוטלת הסנקציה; בוטל הסעיף על סנקציות נגד עמותות שפועלות נגד "זהותה היהודית־דמוקרטית של המדינה"; החוק יחזור לדיון מחודש בוועדה אחרי הקריאה הטרומית. אלא שריכוך החוק אינו מכשיר אותו ואינו מפחית מהכשל המוסרי העמוק של השרים שתמכו בו.

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את החוק למרות הקשיים החוקתיים והדמוקרטיים שבו, עליהם עמד היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שהודיע כי לא יוכל להגן על החוק בבג"ץ אם יוגשו נגדו עתירות. בחוות דעת שהגיש לוועדה הסביר וינשטיין, כי העלאת המס היא "מעין אמצעי ענישה, אשר מטרתו ליצור 'אפקט מצנן' ולסכל מתן תרומות לעמותות אלו, ובכך לפגוע בשיח החופשי בישראל, שהוא אחד מהעוגנים הדמוקרטיים המרכזיים במדינה". הוא הוסיף, כי "הגבלת תרומות ופגיעה בשיח חופשי של ארגונים מהמגזר השלישי, ובכלל זה פגיעה בזכויות אדם, נעשית בשורה של מדינות, שספק אם רצוי כי ישראל תדור עמן בכפיפה אחת".

מדינה דמוקרטית אינה יכולה לאפשר חוק מקרתיסטי כזה. הרצון להשתיק ולרדוף ארגוני זכויות אדם ואזרח משקף מצוקה וחוסר ביטחון של גורמים שמבקשים לגרור את ישראל למחוזות לאומניים וגזעניים. שרת המשפטים ויו"ר ועדת השרים לענייני חקיקה, ציפי לבני, כבר הודיעה כי היא מתנגדת לחוק ותגיש ערר לממשלה. על שרי הממשלה לשתף עמה פעולה ולדחות את ההצעה. על ראש הממשלה בנימין נתניהו לדאוג לסיכולה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ