שקט יעזור לפולארד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עונש המאסר שנגזר על ג׳ונתן פולארד אמור להסתיים בעוד כשנתיים, בתום 30 שנה. זאת בהנחה שהתביעה האמריקאית לא תבקש לשכנע שופט, שאין לקצוב את מאסר העולם שנגזר עליו בגין ריגול. אין שום נימוק רציני התומך בהתנגדות לקציבת עונשו של פולארד לאחר שלושה עשורים. רבים שפשעיהם חמורים משלו, בכלל זה רוצחים, משתחררים בתום תקופה קצרה יותר.

בנסיבות שונות, יתכן שהבעת החרטה של פולארד על מעשיו, בריאותו הלקויה וההדדיות המקובלת ביחסי מדינות האוספות מודיעין זו בתוך זו, היו משיגות את שחרורו מהכלא לאחר שנים מעטות. אבל ממשלות ישראל פעלו בניגוד לאינטרס שלהן ושל פולארד, בניגוד לשכל הישר ולגינונים הדיפלומטיים הרצויים תמיד, ובמיוחד כלפי הגדולה והנדיבה בידידות ישראל בעולם. הן איפשרו ליחידה שאותה הגדירו אחר כך ״סוררת״ ושפעלה ללא פיקוח נאות במשרד הביטחון, ״הלשכה לקשרי מדע״, לגייס ולהפעיל ברשלנות יהודי אמריקאי שהועסק במודיעין חיל הים ושקיבל פיצוי כספי על טרחתו. בכך סיכנו את היחסים האסטרטגיים עם וושינגטון, עוררו מחדש את סוגיית הנאמנות הכפולה של היהדות האמריקאית והמריצו את קהילת המודיעין ואכיפת החוק הפדראלית לחפש בתוככי הממשל עוד פולארדים.

ממשלות ישראל הוסיפו חטא על פשע כששיקרו לחוקרים האמריקאים, ניסו להעלים פרטים ועטפו את פולארד בהילת גיבור, קורבן, שבוי ואסיר ציון. בכל אלה החריפו את מצוקתו, לעתים בנזיד תמונה משותפת אתו לעיתון או לטלוויזיה.

כעת, משנחשפו מסמכי סנודן, לפיהם ארצות הברית צותתה לראשי ממשלה ושרי ביטחון בישראל, שרים בממשלה ממהרים לקפוץ על העגלה ולקרוא בקולניות לשחרור פולארד. קריאות אלה מיועדות בעיקר לקהל הבוחרים הישראלי, אך יש בהן כדי להזיק למטרה עצמה. אם באמת להוטים אותם שרים לחזות בשחרורו, עליהם להפסיק את מסע הלחצים הקולניים, שגרם עד כה לסוהריו רק להדק עוד יותר את בריחי תאו.

המאמץ צריך להתמקד בהשגת הבנה שקטה על קציבת העונש לנובמבר 2015. מאותו רגע, ייתכן שגם תיפתח הדרך להמתקת יתרת העונש. אם אחד מקודמיו של נתניהו אמר שאיפוק הוא כוח, אפשר שנתניהו - שבניגוד לחלק משריו פועל באיפוק ושיקול דעת - יקבע שבמקרה פולארד שתיקה היא תבונה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ