ניצחון הפוליטיקה הישנה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

. הקיצוץ שתוכנן בו בוטל, ומערכת הביטחון תקבל תוספות מימון נדיבות. ההוצאה הביטחונית תגדל, אף שלא חלה הרעה במצב האסטרטגי של ישראל ולא החרפה באיומים עליה. הממשלה הסבירה, שנוצרה הזדמנות תקציבית בשל עלייה בגביית המסים ותוכניות שלא בוצעו, ובחרה להזרים את הכסף לתקציב הביטחון.

כך הוחמצה הזדמנות נדירה לכפות התייעלות על צה"ל וגופי הביטחון האזרחיים. הוצאות השכר, הפנסיה והתגמולים הגיעו לשיא היסטורי של 54% מתקציב הביטחון, כשהנתח המופנה להתעצמות ורכש מצטמצם. במקום לטפל בכך הממשלה תורמת להחרפת המצב. צה"ל יסתפק בקיצוצים סמליים ויימנע, כדרכו, מבחינה נוקבת של מחיר הביטחון.

לקיצוץ שלא היה במערכת הביטחון נוספו החלטה לא לקצץ בתקציב הישיבות ודחייה נוספת, שלישית במספר, של צווי הגיוס לתלמידי הישיבות החרדיות. כך נגוזו ההבטחות של נציגי "הפוליטיקה החדשה", ובראשם שר האוצר יאיר לפיד, לשינוי סדר העדיפויות הלאומי. ראש הממשלה השלים את ניצחון הפוליטיקה הישנה על מי שניסו לאתגר אותה והציעו לשנות במקצת את אופן הקצאת המשאבים.

ממשלות הימין הובילו מאז 1977 סדר עדיפויות משולש: תקציב ביטחון גדול, שבמרכזו החזקת צבא הקבע וגמלאיו; טיפוח "חברת לומדים" חרדית, הפטורה מגיוס ומעבודה ומתפרנסת מקצבאות; ובניית התנחלויות בגדה המערבית, בגולן, ובעבר גם ברצועת עזה, במטרה לספח את השטחים. הוצאות אלו באו על חשבון ההשקעה בתשתיות אזרחיות ובשירותים חברתיים המיועדים לרוב תושבי ישראל, הגרים בתוך הקו הירוק.

בנימין נתניהו דבק בסדר העדיפויות הימני למרות ואף שמפלגתו נחלשה בבחירות. הוא הסכים לשינויים קלים, ובראשם הקיצוץ שהוכרז בתקציב הביטחון, וחיכה לשעת כושר לחזור למתווה הקודם. קריסת לפיד בסקרים והקרע הגובר בין יש עתיד לבית היהודי נתנו לנתניהו הזדמנות לנטרל את שר האוצר ולהשתלט שוב על המדיניות התקציבית.

בעודפי תקציב היה אפשר לפרוע חובות של המדינה, או להשקיע בתשתיות ושירותים חברתיים. אך נתניהו בחר בצבא, במתנחלים ובחרדים. אל יתפלא, אם התעקשותו לדבוק במתווה הישן תביא להתלקחות מחודשת של המחאה נגד ממשלתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות