אין פרטנר בישראל

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

"אל תשלו את עצמכם, אין לנו פרטנר בצד הפלסטיני להסכם של שתי מדינות לשני עמים". כך תמצת שר הביטחון משה יעלון את תפישתו לגבי המו"מ המדיני והסכסוך, בפני קבוצה של אנשי עסקים החברים ביוזמה לקידום הסכם ישראלי־פלסטיני. אין חידוש בקביעתו של יעלון, הממשיכה את דבריהם של ראש הממשלה ושל עמיתיו מן הימין, שרואים בכל מי שאינו מאמץ את מדיניותם כרוחה וכלשונה סרבן שלום מועד.

"אין פרטנר" כי יש הסתה בצד הפלסטיני, אומרים מי שבעצמם עסוקים בהסתה נגד הרשות הפלסטינית; "אין פרטנר" משום שהרשות הפלסטינית אינה מצליחה לבלום את "פיגועי האווירה", אומרים מי שאינם מצליחים לשים את ידם על כנופיות "תג מחיר". "אין פרטנר", אומרים מי שעתידים לפרסם השבוע מכרזים לבניית 1,400 דירות מעבר לקו הירוק, בתגובה לשחרור כעשרים אסירים.

להשקפתם, פרטנר ראוי הוא רק מי שמסכים להמשך שליטת ישראל בבקעת הירדן; מי שאינו קורא לחרם על מפעלים ישראלים שפועלים בהתנחלויות; מי שמוכן להכיר בישראל כ"במדינת הלאום היהודי" למרות ש–20% מאזרחיה ערבים. הבעיה היא, שפרטנר כזה כמעט בלתי ניתן למצוא, לא רק בקרב הפלסטינים. גם ידידותיה של ישראל כבר נואשו מלהגן על עמדותיה, וחלקן כבר תומכות בהטלת סנקציות עליה.

יעלון בחר לשכנע במשנתו דווקא אנשי משק וכלכלה - אלו שמבינים היטב את הקשר בין כיבוש לאיום כלכלי וממנו לאיום קיומי. שיודעים שהסערה שתבוא בעקבות הקיפאון המדיני תפגע במפעליהם ובעובדיהם. מבחינתם, המשך הכיבוש - כפי שהזהירו כבר לפני חצי שנה בפגישתם עם ראש הממשלה - איננו רק עניין מוסרי, היסטורי או משיחי, אלא סכנה ממשית: ארץ ישראל עלולה להמיט אסון על מדינת ישראל.

שלילת הפרטנר הפלסטיני היא כזב, שמטרתו להשלות את הציבור שידיה של ממשלת ישראל נקיות. תמוה הדבר כיצד המדינאים הישראלים, הדבקים במנטרת ה"אין פרטנר", לא מבינים דבר כה בסיסי במו"מ בין ניצים: פרטנר לא גדל על העצים ונופל לידיים כפרי בשל. פרטנר בונים בעבודה קשה, ותהליך בנייה זה הוא תפקידם.

כאשר שר בכיר בממשלה, המנהלת מו"מ מדיני, מתייחס אליו כאל מקסם שווא שיש להתפכח ממנו - לא מוגזם לקבוע שאין פרטנר, דווקא בצד הישראלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ