המדינה על פי בן דהן

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

כדי להבין מדוע מדינת ישראל מתעמרת ללא רחם במבקשי המקלט; ומדוע אזרחים בדואים מתבקשים להתפנות מאדמות שעליהן ישבו עשרות שנים מבלי שמישהו טרח להתייעץ אתם; ומדוע אזרחים ערבים מופלים לרעה בכמעט כל אחד מתחומי החיים בישראל; ומדוע אנשים שמבקשים להתגייר נאלצים לעבור תהליך ארוך, קשה ופוגעני - אין הכרח להבין כל תופעה לגופה. נדמה שדי להיחשף לתפישת עולמו של סגן שר הדתות, אלי בן דהן.

בראיון שפורסם עמו בסוף השבוע ("מעריב") הסביר בן דהן ("הבית היהודי"), ש"תמיד ליהודי יש נשמה הרבה יותר גבוהה מזו של הגוי". הוא אף הגדיר את עצמו כמי ש"שומר על כך שהמדינה תהיה יהודית", וקבע ש"דברים שנוגדים את הערכים, התרבות או המסורת, לא יקבלו גושפנקה חוקית". הדברים נאמרו על רקע הצעת החוק שמבקשת להעניק נקודות זיכוי ממס הכנסה לזוגות חד־מיניים. ההצעה אמנם עברה בקריאה טרומית, אך חברי "הבית היהודי" דאגו לסגור עסקה עם "יש עתיד", כך שבהמשך היא תיקבר ובמקומה יותקנו תקנות חדשות, שלא יכירו רשמית בזוגות חד־מיניים.

אלא שבמסגרת הדיון בדבר הכרה ממסדית באפשרות של אדם לחיות חיים משותפים עם בן מינו - הכרה שאמורה להיות מובנת מאליה במדינה ששואפת להידמות למדינה נאורה ומתקדמת - חשף בן דהן דווקא את הבסיס המעוות, שממנו צומחים כל אותם ענפים שמאפשרים התעמרות בכל מי שאינו יהודי, ובמיוחד במיעוטים בני דתות אחרות ובמבקשי מקלט.

התפישה שיהודי נעלה על כל מי שאינו יהודי היא גזענית. הבחנה איכותית שנעשית על פי קריטריונים של דת, לאום, מין או גזע, אינה לגיטימית. העובדה שסגן שר מבטא עמדות כאלה, היא אות קלון לממשלה ולמדינה. העובדה שחבר מפלגה שחרתה על דגלה "פוליטיקה חדשה" מבטא עמדות כאלה, רק חושפת את הפוליטיקה העתיקה שזורמת בעורקיה. בן דהן מבטא בצורה העגומה ביותר את הבעיה הכרוכה בערבוב שבין דת ומדינה. מדינה אמורה לתת יחס שוויוני והגון לכלל אזרחיה, יהודים ושאינם יהודים. היא אינה אמורה לקבל, קל וחומר לייצג בבית הנבחרים ובממשלה, עמדות חשוכות, שנותנות לגיטימציה להתעמרות בכל מי שאינו נמנה עם הרוב השלט. מוטב שחברי הכנסת שמחזיקים בעמדות ליברליות יתנערו מדבריו של בן דהן, וחשוב מכך: יפעלו להפרדת הדת מהמדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ