החופש להפסיק הריון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מבלי להמעיט בחשיבותם של שינויים מסוימים בסל התרופות - ועדת סל התרופות לשנת 2014 תיזכר בעיקר בזכות החלטתה האמיצה לאשר מימון להפסקת הריון לנשים בגילאים 20-33. זאת, בניגוד למצב כיום, שבו יש נשים המוותרות על הפלה בגלל עלותה (2,099 שקלים להפלה תרופתית בשלב מוקדם, ו-2,803 שקלים להפלה כירורגית).

ועדת סל התרופות שמה סוף לאי־ההלימה בין המציאות - שבה גובר רצונן של נשים לשלוט בגופן ובחייהן - ובין מדיניות הממסד שראתה בהפלות סוג של מותרות, תשלום על מעשה בלתי אחראי, שבו נושאת בעיקר האשה. הוועדה השכילה להציב בין מטרותיה, לצד הצלת חיים ושיפור איכותם, גם את שיפור חייהן של נשים. היא עמדה על העוול המגדרי שהופך הריון בלתי רצוי מאחריות משותפת של גבר ואשה, לבעיה בלעדית של האשה. הנתונים שהונחו בפניה חשפו את הנפגעות העיקריות מהמצב הזה: נשים צעירות, רווקות, חלשות כלכלית, לעתים בנות המגזר הדתי והערבי - שגיוס כסף למימון הפלה עלול להמיט עליהן אסון חברתי.

הוועדה עשתה צדק סוציאלי לא רק עם הנשים, אלא עם כלל החברה. במדינה בעלת צביון דתי ושמרני נדרש אומץ לומר את האמת כפשוטה: נשים שיולדות ילד שלא רצו בו כי לא יכלו לעמוד בעלות ההפלה, ייאלצו להתמודד שנים עם עלויות גידול הילד, ורווחתו תיהפך לבעיה חברתית. שיקול כלכלי אינו יכול להיות מכריע בהחלטה שלא לבצע הפלה. הנזקים כתוצאה מכך אינם הוגנים – כלפי נשים וכלפי ילדים.

הרפורמה בתחום ההפלות אינה צריכה להסתיים בהחלטה של ועדת סל התרופות. לצד המימון שבו תישא המדינה, הוועדות להפסקת הריון ממשיכות לפעול בכפוף לקריטריונים קשיחים לאישור הפלות ובהם: הריון כתוצאה מאונס, גילוי עריות או קיום יחסי מין מחוץ לנישואים, סיכוי גבוה למום בעובר וסכנה גופנית ונפשית לאשה, המולידים מדיניות אישורים שמבוססת בעיקר על שקרים. העילה השכיחה ביותר לאישורי הפלות ב–2011 היתה הצהרה על הריון מחוץ לנישואים, שמגובה בתצהיר של עורך דין ועלולה להקשות על האשה אם תבקש להתגרש. על המחוקקים לפעול לשינוי הקריטריונים של הוועדות ולהתאמת מדיניות ההפלות בישראל לזו הנהוגה במרבית מדינות המערב. יש לתת לכל אשה את החירות להחליט על בסיס מצבה הנפשי, המשפחתי והכלכלי אם ברצונה להמשיך את ההריון או לא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ