מורשת שרון

מאמר המערכת
מאמר המערכת

לאורך הקריירה הצבאית שלו, מהפיקוד על יחידת 101 ועד ללשכת שר הביטחון, גילם אריאל שרון יותר מכל אדם אחר את הכוחנות והבריונות הישראליות. מפעולת קיביה וקרב המיתלה ועד לכיבוש ביירות במלחמת לבנון הראשונה, שרון הוביל שוב ושוב את פקודיו למבצעים שנויים במחלוקת ועקובים מדם. תעוזתו תרמה לבניית רוח הלחימה של צה"ל, והגיעה לשיאה בצליחת תעלת סואץ, שהיטתה את הכף במלחמת יום הכיפורים. פחות מעשור אחר כך סולק ממשרד הביטחון, בעקבות דו”ח ועדת כהן על הטבח בסברה ושתילה. בהישגיו כמו בכישלונותיו, שרון תמיד עשה דין לעצמו, זילזל בממונים עליו ושיקר בדיווחיו.

הכוחנות, שנאת הערבים והבוז לפוליטיקאים איפיינו את שרון גם בקריירה הפוליטית שלו, שהחלה ביוזמתו המוצלחת להקמת הליכוד ב-1973. הוא היה פטרון המתנחלים ומילא את הגדה המערבית ורצועת עזה בעשרות התנחלויות מזיקות ומיותרות. הוא התנגד לכל הסכמי השלום שחתמה ישראל עם שכניה. עלייתו להר הבית בקיץ 2000 היתה הניצוץ שהצית את האינתיפאדה השנייה. גם בדמדומי הקריירה שלו חזר והטיף את מה ששמע מאמו, “אל תאמין לערבים”.

אריאל שרון בסיור בבקעת הירדן, 2001צילום: אי-אף-פי

אבל מרגע שהגשים את חלומו ונבחר לראש הממשלה, השתנתה גישתו. כשהאחריות העליונה הוטלה עליו, שרון דבק במגבלות הכוח. הוא ראה חשיבות עליונה בהבטחת התמיכה האמריקאית בישראל, ונמנע מפעולות שהיו עלולות לסכנה. בניגוד לתדמיתו הפזיזה מהעבר, בהיותו בשלטון הוא קיבל החלטות לאט ובזהירות, וביצע אותן רק אחרי שהבטיח את התמיכה הציבורית והגיבוי מוושינגטון. כך יצא באיחור למבצע "חומת מגן", כדי לעצור את מתקפת פיגועי המתאבדים; כך הסכים להקמת גדר ההפרדה, בניגוד לעמדתו הקודמת; כך פינה את המתנחלים מרצועת עזה ב"תוכנית ההתנתקות"; וכך נמנע מתקיפת מתקני הגרעין באיראן, והעדיף פעולות סיכול שקטות של המוסד. פינוי גוש קטיף, שהיה למורשתו הפוליטית, קבע תקדים חשוב והראה שההתנחלויות אינן נצחיות.

יורשי שרון, אהוד אולמרט ובנימין נתניהו, סטו מהקו שהנחיל. אולמרט יצא למלחמה מיותרת בלבנון ולמבצע הרסני בעזה. נתניהו גילה איפוק בהפעלת הצבא, אך קילקל את היחסים עם ארה"ב. מאז הליכתו של שרון, לישראל חסרה המנהיגות שתכיר במגבלות הכוח, תשמור על הברית עם אמריקה, תגלה תעוזה מדינית בשטחים ולא תירתע מהמתנחלים. צפו ברגעים בחייו:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ