עוד ניסיון השתקה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הצעת החוק שאישרה ועדת השרים לענייני חקיקה, לפיה כל העושה שימוש במלה "נאצי" ובסמלים נאציים עובר עבירה פלילית, היא צעד נוסף של הממשלה במסגרת מאמציה לסכל כל ביקורת. חקיקה זו - בדומה להצעות כמו "חוק העמותות" וחוק החרם - מהווה פגיעה בחופש הביטוי, ואין מקומה במדינה דמוקרטית.

לפי ההצעה, מי שיכנה אדם בכינוי נאצי, כמו גם ב"כינוי המתקשר לנאציזם ולמשטר הרייך השלישי בגרמניה או למי מראשיו, או מלה בעלת צליל דומה למילה נאצי", עלול להיענש במאסר של עד חצי שנה ובקנס של 100 אלף שקלים. בנוסף, יכלול החוק גם איסור על שימוש בסמלים נאציים כגון צלב הקרס, "שלא במסגרת לימוד תיעוד או דיווח היסטורי", ואף על שימוש "בלתי הולם" בסמלי השואה - לבוש המזכיר מחנות ריכוז, טלאי צהוב וכו'.

הכינוי "נאצי" משמש בשיח הישראלי כאמצעי רטורי שנועד לזעזע את השומעים. אף כי במקרים רבים מדובר בסגנון נלוז, דווקא בישראל יש לאפשר ביקורת על מעשים ודעות המזכירים מאפיינים נאציים, וודאי שאין לאסור זאת בחוק.

ספר החוקים מספק די והותר כלים לטיפול ראוי במקרים שבהם השימוש בסמלים ובכינויים נאציים מהווה הסתה לאלימות או משמש כאמצעי להכחשת השואה: אדם החש כי שמו הטוב נפגע כתוצאה מהשימוש בכינוי "נאצי" נגדו, רשאי לתבוע את מי שמכנה אותו כך לפי דיני לשון הרע, כפי שאכן קרה בעבר.

אם אפשר להעלות על הדעת אינטרס ציבורי שחוק כזה יכול אולי לשרתו, הרי זה אך ורק הצורך למנוע פגיעה ברגשות ניצולי השואה. מניעת פגיעה בניצולים היא אכן עניין חשוב ביותר, אולם גם בכך אין די כדי להצדיק שלילה מוחלטת של שימוש במלים.

מעבר לכך, האיסור בחוק על שימוש "בלתי הולם" בסמלי השואה, הוא איסור כה עמום וכה מנוגד לעקרון החוקיות, עד שהוא גובל באי חוקתיות. עבירה פלילית, להבדיל ממשמעתית, אינה יכולה להיות מנוסחת בלשון עמומה כל כך.

חופש הביטוי אינו נבחן בביטויים נעימים לאוזן, והחוק הפלילי אינו מדריך לנימוסים והליכות. אפשר להתקומם נגד ביטויים קשים ופוגעניים, אך אסור להשתיקם באמצעות הגדרתם כעבירות פליליות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ