לבטל את הצו - מאמר מערכת - הארץ

לבטל את הצו

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הצו שהוציא מפקד פיקוד המרכז ניצן אלון, האוסר על פלסטינים לערער על החלטותיו להחרים מהם רכוש (חיים לוינסון, "הארץ" 14.1), מגלם בתוכו את תמצית סיפור הכיבוש ומדגים את הדין השונה המוחל על אזרחים ישראלים ועל תושבים פלסטינים בשטחים הכבושים.

לפי החוק הצבאי החל בשטחים, בסמכות המפקד הצבאי העליון, או מי שהוסמך על ידו, להחרים רכוש או כסף שהתבצעה באמצעותם עבירה, או שניתנו בעבור ביצוע עבירה, או שהשתמשו בהם בעשיית עבירה.

עד עתה ניתן היה לערער על החלטות אלו בפני בתי המשפט הצבאיים בגדה. פסק דין של בית הדין הצבאי לערעורים משנת 2010 אף עיגן זכות זאת, בהתייחסו להבדלים בין הדין החל בשטחים לזה החל בישראל, ובקובעו כי יש לאמץ פרשנות שתחיל סטנדרטים משפטיים מתקדמים יותר בשטחים, ובהם מתן זכות ערעור בערכאות משפטיות. בפסיקה זו של השופט אל"מ אהרון משניות, נעשה ניסיון לצמצם את הפער בין הדין החל על פלסטינים לבין הדין החל על ישראלים, ולהחדיר קורטוב של שלטון החוק והפרדת הרשויות בשלטון צבאי, שאין לו זכות קיום מלכתחילה.

הצו שהוצא עתה מבטל פסיקה זאת וקובע, כי "ההחלטה אינה ניתנת לערעור בפני בית המשפט הצבאי ואין אחריה ולא כלום". אין דרך לראות את הצו אלא כניסיון להפוך החלטה שיפוטית שלא מצאה חן בעיני הפרקליטות, ושפתחה פתח ל"מטרד" בדמות גל ערעורים פלסטיניים. אפשרות הערעור היחידה שקיימת לפני פלסטינים היא עתירה לבג"ץ, והיא מצריכה הליך נפרד עתיר מכשולים, דבר העושה אותה לבלתי נגישה למרבית האוכלוסייה הפלסטינית.

החזרת המצב המשפטי לגזרתו הצרה של החוק הצבאי מהווה פגיעה בזכויות התושבים הפלסטינים, וסילוק הביקורת השיפוטית על מהלכים המופנים נגדם מאפשר פגיעה שרירותית בהם, בניגוד לדין הבינלאומי ולחוקי הצדק הבסיסיים.

הצבא יכול להחליט החלטות מסוג זה - המנוגדות לצדק - בשל קיומן של שתי מערכות דין שונות בשטח גיאוגרפי נתון, אחת ליהודים והאחרת לערבים. מדובר במציאות של אפרטהייד שהיא גרועה בכל מקרה, אבל על היועץ המשפטי לממשלה יהודי וינשטיין למנוע את החרפתה. עליו להורות לשר הביטחון לבטל את הצו.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ