דבר, נתניהו

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שר הביטחון, משה יעלון, חושב שמזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי, הוא "אובססיבי ומשיחי". יעלון סבור, שתוכנית הביטחון שגיבשו האמריקאים, כחלק מהסכם המסגרת בין ישראל לפלסטינים, "לא שווה את הנייר שעליו נכתבה". הוא חושב, ש"הדבר היחיד שיכול להציל אותנו הוא שג'ון קרי יזכה בפרס נובל ויניח לנו".

מעבר לנזק הברור שגרם יעלון בהתבטאויותיו אלה ליחסים שבין שתי המדינות, דבריו חושפים עמדה קיצונית של גורם בכיר ומשמעותי בממשלת ישראל ביחס לתהליך המדיני עצמו. הרטוריקה המזלזלת והנחרצת של יעלון, המבקשת לדחות כל ניסיון לעזור לישראלים ולפלסטינים כאחד להגיע להסכם מסגרת, אשר יאפשר בעתיד הסכם שלום, מעלה את האפשרות, כי יעלון מבטא את העמדה המעשית של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

ההתנצלות שניסח יעלון, עם נתניהו, וההודעה הרפה של ראש הממשלה, ולפיה "חילוקי דעות עם ארצות הברית הם תמיד לגופו של עניין ולא לגופו של אדם", אינן משכנעות. במובנים מסוימים, הן אף מעמיקות את החשד ביחס למוטיבציה האמיתית של הממשלה הנוכחית. ניכר, כי ההתנצלות של יעלון נכפתה עליו, ותוכנה הכללי ודאי שאינו מביע חרטה על תוכן הדברים, אלא רק על הפגיעה הדיפלומטית שנגרמה.

ההודעה של נתניהו אף היא חסרת ערך ממשי. חילוקי הדעות בין ישראל לארצות הברית הם אמנם לגופו של עניין, אבל קרי מייצג את ה"עניין" עצמו: הוא זה הפועל בלא ליאות למימוש הסכם המסגרת, הוא זה שביקש מהגנרל ג'ון אלן להציג תוכנית ביטחונית שתקל על ישראל להיכנס לתהליך, הוא זה שביקר בישראל כבר עשר פעמים מאז מונה לתפקידו.

לכן, כאשר יעלון מציג את קרי כ"אובססיבי ומשיחי" הוא בעצם מציג את השאיפה להגיע להסדר עם הפלסטינים כאובססיבית ומשיחית.

הצורך לפייס את בעלת הברית הנאמנה ביותר של ישראל הוא משני ביחס לשאלה המרכזית: מה רוצה נתניהו? הדברים של יעלון מחייבים את ראש הממשלה להבהיר לעם בישראל, לפלסטינים ולאמריקאים, אם ברצונו לחתור ברצינות לסוף הסכסוך, או שמא הוא עומד מאחורי תוכן הדברים של שר הביטחון שלו. שכן אם זה המצב - אין שום תכלית במשא ומתן המתקיים כעת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ