מטמין המוקשים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

חילופי הנזיפות ההדדיות בין מדינות אירופה לישראל על מדיניות ישראל בשטחים - מן הצד האירופי על המשך הבנייה בהתנחלויות ומן הצד הישראלי על "העמדה החד־צדדית שהם נוקטים באופן קבוע נגד ישראל, המצדדת תמיד בפלסטינים", כדברי שר החוץ אביגדור ליברמן - עלולים לטעת את הרושם שהמחלוקת בין הצדדים מתבססת על משוואות אשמה שקולות, ושבכוחו של הצד הישראלי לפתור אותה באמצעות טיפול הצהרתי וזימון שגרירים. זהו רושם מוטעה: כאשר קבוצה של מדינות אירופיות, בעלות בריתה של ישראל, מתאמות ביניהן הפעלת לחץ דיפלומטי על ישראל ומזהירות אותה מהשלכות מדיניותה בשטחים, משמעות הדבר חורגת מתחום הדיפלומטיה והופכת לאיום מדיני שאסור לישראל לפטור בגינוי.

כאשר שר הביטחון מתייחס למאמצי התיווך האמריקאיים כאל "משיחיות", כאשר ועדת השרים מאשרת את סיפוח בקעת הירדן לישראל, כשראש הממשלה מפרסם מכרזים לבניית 1,400 דירות בשטחים, מציע לצרף גם את בית אל לגושי ההתנחלויות שיישארו בידי ישראל ומתנגד לנסיגה מחברון בשם "זכויותיו של העם היהודי" - מדינות אירופה וגם ארה"ב רשאיות להסיק שמדינת ישראל עושה הכל כדי לבלום את התהליך המדיני ולטרפד את הסכם המסגרת שעליו טורח ג'ון קרי.

"מתי בפעם האחרונה האיחוד האירופי זימן את השגרירים הפלסטינים כדי להתלונן על ההסתה והקריאות להשמדת ישראל?" קבל ראש הממשלה במסיבת עיתונאים בפני תא הכתבים הזרים. אלא שבנימין נתניהו הציג משוואה שקרית: איש מבכירי הרשות הפלסטינית לא קורא להשמדת ישראל. התנגדותו של מחמוד עבאס לבנייתן של אלפי דירות בשטחים אינה הסתה, אלא עמדה לגיטימית של הנהגה החרדה לעתיד הטריטוריה שלה, כשהיא ניצבת חסרת אונים מול תנופת הבנייה בהתנחלויות של מדינת ישראל.

נתניהו אינו רשאי לאחז את עיני הציבור בסיסמאות סרק, בגינוי מדינות אירופה ובלעג על ארה"ב. אי הסובלנות שמגלות מדינות המערב כלפי ישראל היא לא רק מקור לדאגה אלא גם פתח להזדמנות מדינית, שבערכה מכיר עתה, לפי הצהרתו, אפילו שר החוץ אביגדור ליברמן. על נתניהו להבין כי תפקידו מחייב אותו למדיניות פעילה וחיובית למען שמירה על האינטרסים של מדינת ישראל, ולא להטמנת מוקשים קבועה בתהליך המו"מ לטובת נשיאת חן בעיני הימין הקיצוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ