חינוך לרדיפה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הנהלת אורט לערוך שימוע למורה מקרית טבעון, אדם ורטה, לאחר שאחת מתלמידותיו התלוננה על כך שהוא מבטא בשיעורים דעות "של שמאל קיצוני", היא תעודת עניות לרשת החינוכית. על פי דברי תלמידים אחרים, ורטה מנהל את השיעורים ברגישות, תוך כדי מתן ביטוי לעמדות שונות. במקום לשבח מורה המצליח לעורר עניין בשיעוריו, ובכך אולי אף לחנך לחשיבה ביקורתית, אורט עורכת לו מסע השפלה, שבסופו פיטורים אפשריים. מטריד לא פחות הגיבוי שנתן משרד החינוך - שהצהיר באחרונה, כי ברצונו לקדם "למידה משמעותית" ומעורבות של מורים - להתנהלות אורט.

במכתב לשר החינוך, שי פירון, ולהנהלת אורט טענה ספיר סבח, תלמידת כיתה י"ב, כי ורטה אומר בכיתה שהוא "שמאלני קיצוני", כי "מבחינתו המדינה שלנו היא כלל לא המדינה של היהודים אלא של הפלסטינים", וש"צה"ל הוא גוף שנוהג באכזריות ואלימות בלתי רגילה". אורט מיהרה לאמץ את טענות התלמידה, בלי להתחשב בהסברי המורה, בין היתר על רקע מסר שהגיע ממשרד החינוך, על כך שמדובר בהתבטאויות חריגות.

בשימוע בשבוע שעבר דחה ורטה את הדברים שיוחסו לו, אך בעיקר ניסה להסביר את ההבדל בין הצגה חד צדדית של עמדה פוליטית - הוא מכחיש בתוקף כי עשה זאת - לבין העלאת כמה זוויות ראייה - גישה חינוכית שהוא גאה בה. ההמלצה הבלתי פורמלית, כי יתפטר מעבודתו, מעידה, כי לרשת אורט גישה אחרת. בנוסף לכך, המכתב של סבח פורסם בשבוע שעבר גם בעמוד הפייסבוק של חבר הכנסת לשעבר מיכאל בן ארי וגרר תגובות סוערות, שהובילו את ורטה להתלונן במשטרה. תמוה הוא, שלגילויי אלימות ושטנה אלה רשת אורט ומשרד החינוך לא ראו לנכון להתייחס.

כבר שנים לא מעטות מורים חוששים לעסוק בנושאים שנויים במחלוקת, כמו זכויות האדם והאזרח, היחס למיעוט הערבי, או אחריות ישראל לגירוש הערבים ב–1948. מגמות אלה החלו עוד קודם שגדעון סער נכנס לתפקידו במשרד החינוך, אך התעצמו בתקופתו והגיעו לשיא עם הדחת המפקח על לימודי האזרחות במשרד החינוך, אדר כהן, בגין עמדותיו. תוצאות החשש הזה הן לימוד חד־ממדי של מציאות מורכבת, הנאמן בעיקר לעקרונות האידיאולוגיה הימנית. השר פירון חוזר ומצהיר, שברצונו לטפח אצל התלמידים סקרנות וביקורתיות. ההוכחה לכך צריכה להיות מתן גיבוי למורה המעז לעשות זאת, והפסקת רדיפתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות