פרידה מלוחמת

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הקריירה הפוליטית של שולמית אלוני, שמתה ביום שישי בגיל 85, היתה מאבק מתמשך לכינונה של ישראל צודקת ושוויונית. בשנותיה הרבות באופוזיציה ובשלטון נודעה כלוחמת ללא חת בעד זכויות האדם והאזרח ושוויון לנשים, ונגד הכפייה הדתית, הכיבוש וההתנחלויות. תמיד העדיפה להיאבק על עמדותיה, מלהתפשר עליהן תמורת קידום או תפקיד בממשלה.

אלוני הוכיחה שדבקותה בעקרונותיה ונכונותה להילחם עליהם משתלמת גם אלקטורלית. כך עזבה את מפלגת העבודה וחזרה לכנסת בראשות התנועה לזכויות האזרח, רצ, אחרי מלחמת יום הכיפורים. כך התייצבה בראש מרצ, מפלגת השמאל המאוחדת, והובילה אותה להישג ההיסטורי של 12 מנדטים בבחירות 1992, ולהקמת קואליציית השלום החד־פעמית בראשות יצחק רבין. עימותיה עם החרדים עלו לאלוני בתיק החינוך, אך שותפותה הפוליטית עם רבין לא נפגעה, ואיפשרה את חתימת הסכמי אוסלו ואת חוזה השלום עם ירדן.

גם אחרי פרישתה מהכנסת, אלוני המשיכה להתבטא בענייני ציבור, ובחריפות לשונה האופיינית התריעה מגלישת ישראל במדרון חלקלק אל הפאשיזם הדתי, פשעי המלחמה והשתקת חופש הביטוי. הערכים שייצגה צריכים להנחות כל ישראלי שרוצה לחיות בדמוקרטיה ליברלית, חילונית ושוויונית. סדר היום הלאומי שהציעה אלוני רלוונטי היום יותר מתמיד, כשממשלת נתניהו הופכת את ישראל למבצר מבודד - מאוים בחרם בינלאומי מבחוץ ועסוק בדיכוי כלפי פנים.

אלוני היתה חריג בפוליטיקה הישראלית, בדבקותה העיקשת בדרך שהתוותה, מהימים שהיתה עורכת דין, מחברת ספרי אזרחות ומגישה ברדיו בשנות ה-60, ועד לכנסת ולממשלה. עמידתה על עקרונותיה, גם כשעלתה לה במחיר פוליטי, היא דוגמה לכל איש ציבור שחותר לחולל שינוי, ולא רק לאייש תפקידים. אפילו יריביה המרים בהנהגת הליכוד, ונתניהו בראשם, כיבדו את "נחישותה ונחרצותה" בהספדים שפירסמו.

יורשיה בהנהגת השמאל הציוני לא הצליחו לשחזר את הצלחתה האלקטורלית. רק עכשיו, כשמרצ בהנהגת זהבה גלאון ניצבת בודדה בין המפלגות הציוניות במאבק נגד ממשלת הימין של נתניהו, הסקרים שוב מאירים לה פנים. גלאון מציגה את עצמה כבת טיפוחיה ותלמידתה המובהקת של אלוני. אם תמשיך בנתיב שהתוותה האם־המייסדת, תוכל להחזיר את מרצ לעמדת ההשפעה שהיתה לה בימי השיא של "שולה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ