התרבות של לבנת

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

ד”ר חיים פרלוק הוא רופא, איש עסקים, מומחה לרפואה ביטוחית ומקורב לליכוד. לפני הבחירות ב–2009 הוא תרם עשרת אלפים שקלים למימון התמודדותה של ח”כ לימור לבנת בפריימריס. ב–2010 לבנת מינתה אותו ליו”ר המועצה לתרבות ואמנות, תפקיד שמילא גם בכהנותה הקודמת.

לפי החוק, המועצה מייעצת לממשלה ולשרה בתחומי פעולתה, ואחראית לגיבוש הכללים להקצאת התמיכה הממשלתית למוסדות התרבות והאמנות. לבנת שמה לעצמה מטרה נוספת: להחליף את הממסד התרבותי, כך שהמועצה “לא תהיה בבואה של הבועה התל אביבית״, אלא תעניק “ייצוג בולט לפריפריה החברתית והגיאוגרפית", ותכיל "חברים המאופיינים במגוון רחב של גילאים, תחומי התמחות ועיסוק, מוצא ודעות”.

לפי תחקיר “הארץ" (תמר רותם, “צאר התרבות”, 31.1), הפלורליזם של שרת התרבות מתבטא במינוי חברי מועצה שביניהם אדריכל ושותף לעסקים של היו”ר פרלוק, רופא החבר באגף הימני־קיצוני של הליכוד ובעל טור ב“ישראל היום” (ד"ר דרור אידר), שלבנת זיהתה אצלו “כישורים מיוחדים”. בראש המדור לאמנות פלסטית הוצבה אלמונית שאינה מוכרת בתחום, הנשואה לבכיר לשעבר בחברת ביטוח שמעסיקה את פרלוק. רק מיעוט מחברי המועצה הם אנשי מקצוע בעלי מעמד בתחומם.

פעילים בשדה התרבות מתארים התנהגות כוחנית של היו”ר פרלוק, וניסיונות להתערב במינויים ולעכב תקציבים. שבעה חברים במדור לאמנות פלסטית התפטרו במחאה על החילופים בראשות המדור, והזמר חנן יובל התפטר ממליאת המועצה כעבור שלוש שעות בלבד, לאחר שפרלוק העליב אותו.

לבנת, שדוגלת בצנזורה עצמית של יוצרים כדי לשפר את תדמית המדינה בחו”ל, שלחצה על התיאטראות להעלות הצגות באריאל ושהנהיגה את “פרס היצירה הציונית”, רוקנה את מועצת התרבות והאמנות מאנשי המקצוע, והפקידה אותה בידי מקורב כוחני. "כמו בכל מקום בעולם, אמנים הרבה פעמים מזוהים עם השמאל וכך גם בישראל", הסבירה בעבר בראיון ל”הארץ". היא התרעמה על שהאמנים “לא קשובים” לשרה מהימין “וזה גורם להם להתנתק מהמציאות”. לבנת חותרת כנראה לכפות את תפישת עולמה על היוצרים, שאותם היא מזהה כיריביה הפוליטיים, ופרלוק הוא המוציא לפועל שלה.

על מבקר המדינה לבדוק בהקדם את טיב המינויים של חברי המועצה לתרבות ואמנות, ואת התנהלותו של היו”ר שלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ