הניחו לדפני ליף

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שבוע לאחר פתיחת שלב ההוכחות במשפט של דפני ליף נראה, כי ראשי מערכת החוק - היועץ המשפט לממשלה, יהודה וינשטיין, ומפכ"ל המשטרה, רב ניצב יוחנן דנינו - מתחילים להבין את העוול והנזק הכרוכים במשפט הראווה המתנהל נגד מנהיגת המחאה החברתית.

וינשטיין ודנינו הודיעו, כי יבחנו מחדש את ההליך הפלילי שהמשטרה מנהלת נגד ליף, בעקבות מעצרה בהפגנה ביוני 2012. הפגנה, שמטרתה היתה לשוב ולעורר את המחאה החברתית של קיץ 2011.

ליף מואשמת בהשתתפות בהתפרעות, בהפרעה לשוטר במילוי תפקידו, ובשימוש בכוח או באיומים כדי למנוע מעצר. שלב ההוכחות במשפט כלל עד כה סרטון, שליף כלל אינה מופיעה בו, ועדות של איש יס"מ, ולפיה ראה את ליף דוחפת שוטר, שזהותו אינה זכורה לו. השופט, שמאי בקר, שנאלץ להסות קולות צחוק שנשמעו בקהל בעת הדיון האחרון שהתקיים בבית משפט השלום בתל אביב, ביקר את נציגי המשטרה על איכות ההוכחות שהציגו.

מצחיק פחות במשפט של ליף הוא הניסיון הכוחני של רשויות החוק לבלום את חופש הביטוי ולהפוך את מי שמעז להביע מחאה נגדן לפושע. יש לראות את התנהלות המשטרה כניסיון להרתעה ולהפחדה של מפגינים פוטנציאלים.

הפער בין עדויות המשטרה לבין מה שנראה במרבית הסרטונים שצולמו באירוע ונפוצו ברשת - ובהם נראה, כי ליף היא שהותקפה ונעצרה על ידי שוטרים תוך כדי שימוש בלתי מידתי בכוח - מטריד גם הוא, ומעורר סימני שאלה ביחס למהימנות של השוטרים ולמוטיבציה של המשטרה בפרשה זו.

"מצד אחד אני יושבת בדיון ויודעת איזה פער יש בין מה שהיה באמת לבין מה שנאמר על ידי העדים", אמרה ליף בראיון ל־TheMarker, "ומצד אחר אני מבינה כמה מדובר פה בעניין מערכתי... לאט לאט נתפשת מול העיניים ההבנה שזה מערכתי ושיש פה אפילו יד לא כל כך נעלמה".

על וינשטיין ודנינו, האחראים לשלטון החוק ולאכיפתו, לשים סוף לפרשת ליף, ולכפות על המשטרה לסגת מההליך הפלילי נגדה. מעבר לעובדה, כי מוטב שהמשטרה תסיט את משאביה לטובת נושאים בוערים יותר - ההליך המתנהל נגד ליף סותר את העקרונות הדמוקרטיים הבסיסיים שבהם מדינת ישראל מתהדרת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ