תוכנית הצלה להדסה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

גם למי שרגיל בבזבוזים האדירים ובניהול הכושל שקיימים בחלקים נכבדים של המגזר הציבורי, קשה לעכל את מה שהתרחש בבית החולים הדסה. זה נראה כאילו ארגון אחד, שאמנם נמצא בבעלות פרטית אך פעילותו ומימונו ציבוריים, נטל על עצמו את כל החוליים של המגזר הציבורי, והביא אותם להקצנה גדולה, שנגמרת עכשיו בפשיטת רגל.

מהליך הבקשה להקפאת הליכים שהגישה ההנהלה נראה, כי כל קבוצת עובדים בהדסה ניהלה מאבק מרכזי אחד: איך להשיג לעצמה שכר גבוה כמה שיותר. הרופאים עשו זאת באמצעות משמרת שנייה שהחלה באמצע יום העבודה ובעזרת שר"פ שבמקום להתחיל בשעה ארבע אחר הצהריים, החל לעתים גם בשעות הבוקר, בשעה שהרופא קיבל גם את שכרו השוטף. כמו כן קיבלו הרופאים כוננויות־על לא מוצדקות, ועוד הטבות שהעלו את שכרם בהרבה מעבר ליכולת בית החולים לשלם.

עובדי המינהל והמשק השיגו הטבות יוצאות דופן, כמו "כוננות מינהלית" בתפקידים שאינם דורשים שום כוננות. מהבקשה מתברר ש–95% מהכוננויות הללו הן מיותרות, וכי רבים קיבלו גם שעות נוספות גלובליות ופיקטיביות, ששולמו להם ללא כל צורך. גם שכרם של עובדי המינהל והמשק היה גבוה הרבה יותר ממה שבית החולים היה יכול לשלם. בנוסף היתה הטבה מיוחדת לכל העובדים, הגמלאים ובני משפחותיהם, 25 אלף איש: שירות רפואי חינם, וטיפולי שיניים בהנחות ניכרות.

הדסה הוא בית חולים גדול, שאי אפשר לתת לו ליפול. לכן אין למדינה ברירה אלא להזרים לו עכשיו סכומי עתק, במענקים ובהלוואות, בניסיון להעמיד אותו על רגליו. אבל הכסף הזה, של משלם המסים, חייב להינתן רק בתנאי שכל עובדי בית החולים יסכימו לתוכנית הבראה כואבת. תוכנית זו צריכה לכלול פיטורים בכל הדרגים והמחלקות, ביטול רכיבי שכר חריגים, הפחתת שכר לכולם, ביטול ההטבות ל"פרסונל", קיטון בהוצאות התפעול, מכירת נכסי נדל"ן והגדלת צד ההכנסות. אם לא תהיה הסכמה מהירה, אין לשלול בקשה למינוי מנהל מפרק ולביטול את כל ההסכמים הקיימים.

מספר העובדים, שכרם ותנאיהם צריכים להיקבע לפי אמות מידה הגיוניות, שבית החולים יוכל לעמוד בהן, ולמצב הזה יש להגיע במהירות. המשבר והזרמת כספי המדינה מחייבים מהפך בתרבות הארגונית ובתפקוד הכלכלי של בית החולים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ