ועדת חקירה להדסה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

האנרכיה, חוסר האחריות והניהול הכושל בהדסה הפתיעו את הציבור. אף לא אחד, גם לא במשרד הבריאות והאוצר, לא ידע מה עומק הבור: הפסד של 300 מיליון שקל בשנה וגירעון מצטבר של 1.3 מיליארד שקל. ברור לכן שדרושה תוכנית הבראה, שתאזן את הדסה ותאפשר לבית החולים להמשיך לפעול. במסגרת התוכנית יזרים האוצר - כלומר, הציבור - מאות מיליונים, וציבור עובדי בית החולים יידרש לתת את חלקו. מדובר בפיטורי עובדים, בקיצוצי שכר, בשינוי מרחיק לכת בשיטת השירות הרפואי הפרטי (שר"פ) ובשינוי מוחלט של תנאי ההעסקה בהדסה.

אך אין לטפל רק בעתיד, יש לתת דין וחשבון גם על מעשי העבר. לא ייתכן שרק העובדים ישלמו את המחיר ואילו המנהלים ייצאו נקיים. מדובר בעיקר בשנים 2001–2011, שבהן כיהן פרופ' שלמה מור יוסף כמנכ"ל הדסה. בשנים אלה תפח הגירעון עקב ניהול כושל, שכל מטרתו היתה קניית "שקט תעשייתי" מצד העובדים על ידי כניעה בלא תנאי לדרישותיהם. בשנים אלה גם נבנה מגדל אשפוז מפואר ומגלומני, שאחזקתו עולה 30 מיליון שקל בשנה.

על רקע כשלים אלה אין להשלים עם תנאי השכר והבונוסים שקיבל פרופ' מור יוסף - שכר של 140 אלף שקל בחודש ובונוסים, "לאות הערכה", של שתיים עד ארבע משכורות לשנה. כמו כן קיבל פרופ' מור יוסף תנאי פרישה מקוממים: פנסיית גישור של 75 אלף שקל לחודש עד הגיעו לגיל 67, פיצויי פרישה של כמה מיליונים, פדיון ימי מחלה וחופשה, והמשך הפרשות לקופות הפנסיה והקרנות השונות, אף שכבר אינו עובד בית החולים.

גם דירקטוריון הדסה לא מילא את חובתו. מהפרוטוקולים עולה, שלא התייצב מול ההנהלה והסתפק בדברי ביקורת רפים, שלא זכו למענה. לכן ראוי לבדוק גם את פעילות יושבי ראש הדירקטוריון באותו עשור: דוד ברודט, יוסי ניצני, ויוסי רוזן.

לבירור הנושאים הכבדים הללו על הממשלה להקים ועדת חקירה, שתבדוק את הסיבות לפשיטת הרגל, את התנהלות המנכ"ל וכל שומרי הסף - הדירקטוריון, רואי החשבון, מבקרי הפנים, רשם העמותות, משרד הבריאות והאוצר. רק ועדת חקירה בעלת שיניים תבהיר, כי ניהול כושל במגזר הציבורי מחייב תשלום אישי, ולא, למשל, מינוי למנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, בשכר של 60 אלף שקל בחודש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ