לא לדבר, לעשות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שלשום נורה למוות ת'אאר לאלא, תושב יפו בן 26, ברחוב הרברט סמואל בתל אביב, סמוך למתחם "התחנה". רוכב אופנוע עקף את מכוניתו וירה לעברו כמה קליעים דרך החלון, כשבמרחק מטרים מהאירוע אלפי אנשים מעבירים שבת במתחם הבילויים. ביום שני שעבר התפוצצה מכונית ברחוב משה דיין בתל אביב בגלל מטען צינור. יומיים קודם לכן נהרג אדם, כשמכוניתו התפוצצה בשדרות ששת הימים בדרום תל אביב, ככל הנראה על רקע מלחמה בין ארגוני פשע.

הביטחון האישי של אזרחי ישראל נמצא בשפל, אבל מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו מאמין, שדיבורים והצגת נתונים סלקטיבית יכולים לשנות את המציאות. בשלושת החודשים האחרונים נרשמו 20 מקרים של התנקשויות וניסיונות חיסול, כך שגאוותו של דנינו על כך, ש"ב–2013 חלה ירידה תלולה של 30% בעבירות הפע"ר (פשיעה עבריינית)... ירידה של 25% בהתפרצויות לרכב וירידה של 50% בגניבות הרכב", אינה משכנעת ובוודאי שאינה מגבירה את הביטחון האישי של האזרחים. גם הטענה של המשטרה, ולפיה 60% ממקרי הרצח פוענחו, מטעה. הנתון לא מגלה שמרבית הפענוחים קשורים למקרים של רצח בתוך המשפחה, או למקרים שבהם הרוצח נתפס בסמוך לזירה וזהותו כבר ידועה למשטרה. בכל הקשור לארגוני הפשיעה, להתנקשויות ולניסיונות חיסול, אחוזי הפענוח נמוכים משמעותית.

כשביקר בתחנת המשטרה בעכו, טען המפכ"ל, כי "הבעיה כאן היא לא רק המשטרה... למשל זמינות המטענים. רוב המטענים הם מטענים תקניים - בדרך כלל מקורם מצה"ל". זו אמירה תמוהה, משום שהיא מנסה להטיל את האחריות על הצבא. באותה מידה אפשר לפטור את אירועי הדקירה במועדוני הלילה בתל אביב על ידי הטלת האחריות על חברות 
המייצרות סכינים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אתמול להתנקשות ואמר, כי "לא אזרחי ישראל צריכים להיות מודאגים להסתובב חופשי ברחוב, החברים במשפחות הפשע הם אלה שצריכים להיות מודאגים, אותם צריך להכניס לכלא ובהקדם". נתניהו צודק, אלא שכדי לממש את חזונו, המשטרה והעומד בראשה צריכים לפעול ברצינות, ביעילות ובאופן ממוקד נגד ארגוני הפשיעה. במקום יחסי ציבור, ביטחונו האישי של האזרח צריך לעמוד בראש סדר העדיפויות של דנינו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ