צבא ההגנה לגננות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שר החינוך שי פירון מצא פתרון קסם למצוקת הסייעות בגני הילדים, שהלכה והתרחבה בעקבות אימוץ מסקנות ועדת טרכטנברג, שהמליצה להנהיג חינוך חובה חינם מגיל שלוש.

לפי התוכנית של פירון, שעלותה מוערכת ב–44 מיליון שקלים, ישולבו כ–1,200 מבנות השירות הלאומי והאזרחי בגני הילדים הציבוריים (ירדן סקופ, "הארץ" 18.2). זאת, במטרה לענות על המחסור בסייעות לגננות בעיקר בגנים המיועדים לגילאי שלוש-ארבע, שמספרם זינק בתוך זמן קצר בעקבות הרפורמה, ושנמצאים ברשויות מקומיות חלשות יחסית. בדיון שנערך לפני כחודש בוועדת החינוך של הכנסת אמר נציג משרד החינוך, כי כ-6,200 גנים בארץ סובלים ממחסור בתקציב, ולכן גם בעובדים. תקציב גני הילדים מגיע ממשרד החינוך ותקציב הסייעות מגיע מהרשויות המקומיות.

הפתרון של פירון שגוי מכמה סיבות. ראשית, השירות הלאומי והאזרחי אינו יכול להוות תחליף להעסקת עובדים בשכר ובתנאים סוציאליים מינימליים; בנות השירות הלאומי והאזרחי לא אמורות להחליף בחינם את הסייעות, ששכרן נמוך ממילא, ותנאי העבודה שלהן, שעל שיפורם הן נאבקות בשנים האחרונות, קשים.

שנית, בימים שבהם מאושר חוק הגיוס המרוכך, הידוע בשמו העממי "חוק השוויון בנטל", שוב עולה וצפה מדיניות הפריבילגיות שממנה נהנות בנות השירות הלאומי והאזרחי, שרובן המכריע מגיע מהמגזר הדתי.

בניגוד לעמיתותיהן החילוניות, שוועדת פרי, שגיבשה את חוק הגיוס, אף המליצה להאריך את שירותן הצבאי (ההמלצה לא התקבלה בנוסח הסופי של החוק), בנות השירות הלאומי נהנות במסלול של פירון משירות קל יותר בתנאים "אזרחיים" מלאים, המקנה להן את אותן זכויות והטבות שמקבלות חיילות המסיימות שירות צבאי מלא. כמו כן, הן מקבלות הכשרה מקצועית וצוברות קרדיטים אקדמיים - במידה שימשיכו בלימודי הוראה לאחר שירותן.

על משרד החינוך לתבוע ממשרד האוצר את תוספת התקציב הדרושה, כדי לגייס אנשי צוות במשרה ובשכר מלאים; זו חובתה של מערכת החינוך כלפי הילדים הלומדים בה, כלפי הוריהם וכלפי ציבור עובדיה. בנות השירות הלאומי צריכות לשאת בנטל שירות בדומה לזה שבו נושאות החיילות. שירות בגני ילדים איננו צעד בכיוון הזה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ