מתרפסים לפני עבריינים

מאמר המערכת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאמר המערכת

תושבי ההתנחלות בית אל צריכים למעשה להודות לשופטי בג"ץ, שהורו ביוני 2012 לפנות את גבעת האולפנה, השכונה שמצפון לבית אל, שנבנתה על קרקעות פלסטיניות פרטיות. הפינוי החלקי שביצעה המדינה בעקבות פסיקת בג"ץ - רק חמישה מתוך 14 הבניינים פונו - ממשיך להניב לחברה לפיתוח ישיבת קרית בית אל, שגבעת האולפנה שייכת לה, הטבות ורווחים. מקורם של אלה בהסכם "הפינוי מרצון" שערכו המתנחלים עם השר גלעד ארדן, שבמסגרתו הבטיחו כי לא יתבצרו במבנים ולא ינקטו אלימות.

בנוסף למימון שכר דירה למפונים, למתן היתרים לבניית 90 יחידות דיור לסגל ההוראה במתחם בית אל, להבטחה לבניית שכונה בת 300 יחידות דיור, ועוד הטבות בסך מיליוני שקלים, שהמדינה מסרבת לחשוף את הרכבן - עתה מתברר, כי המדינה תקים בבית אל מבני ציבור במימונה, בעלות כוללת של 20 מיליון שקל (חיים לוינסון, "הארץ", 19.2).

מדור הזירה

על פי הנחיות שהועברו ממשרד ראש הממשלה לחטיבה להתיישבות עולה, כי המדינה תקים ארבעה מבני ציבור - בהם מתנ"ס, אולפנה ובניין מועצה חדש, שעלות כל אחד מהם מוערכת בחמישה מיליון שקל.

קשה להתעלם מהמסר המעוות שמדינת ישראל מעבירה לתושביה: אזרחים שומרי חוק ומשלמי מסים בתוך הקו הירוק, הסובלים מכרסום הולך וגובר בשירותים הציבוריים שהם מקבלים, אינם זוכים ליהנות משלל ההטבות המורעפות על תושבי בית אל. אלה מצדם רומסים ברגל גסה את החוק הישראלי, ובתמורה להסכמתם הדחוקה לכבד את פסיקת בית המשפט ולא לנקוט אלימות כלפי מבצעי הפסיקה, זוכים לפריווילגיות.

על פי מדיניות זו, המתנחלים עדיפים על כל אזרח אחר, ואת הסכמתם למלא את פסיקת בג"ץ - חובה המוטלת על כל אזרח במדינה - יש ללוות בפיצוי נדיב, בסך עשרות מיליוני שקל. באוכלוסייה הישראלית אין קבוצה הנהנית מפריווילגיות כה מרחיקות לכת, ועצם קיומה של קבוצה כזאת הוא הפרה של שלטון החוק ועיוות של עקרונות הדמוקרטיה.

הממשלה, המצויה כיום תחת איומי חרם בגין מדיניות הבנייה האגרסיבית שהיא מקדמת בשטחים, צריכה להפסיק להתרפס לפני המתנחלים ולהתחיל להעדיף את האינטרסים של כלל התושבים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ