מאמר המערכת

הקלון המוסרי ואי החוקיות הטמונים בצעדים שנוקט שר הפנים גדעון סער נגד מבקשי המקלט בישראל, נחשפים בבתי משפט בערכאות שונות. בשורה של החלטות, כפי שדווח אתמול ב"הארץ", קבעו בתי המשפט כי פעולות משרד הפנים, באמצעות רשות האוכלוסין וההגירה, מנוגדות לחובתה החוקית של המדינה, מתעלמות מזכויות בסיסיות של מבקשי המקלט להליך הוגן, ואף מפירות אותן. על פי אמנת האו"ם שישראל צד לה, אין לגרש פליטים. לפי החוק הבינלאומי אין לגרש גם מבקשי מקלט שנשקפת סכנה לחייהם או לחירותם והם זכאים להגנה. ואכן, ישראל טוענת שהיא מעניקה למבקשי המקלט הגנה קולקטיבית.

אלא שאתמול התרברב סער שבפברואר יעזבו 1,500 מבקשי מקלט את ישראל מרצונם, ויחזרו לארצות מוצאם. הוא לא סיפר, ש"הסכמתם" הושגה על ידי כליאה והפעלת לחץ עליהם. לפי חוק עוקף בג"ץ, שנחקק בחופזה לאחר שחוק דומה נפסל כבלתי חוקתי, רשאית המדינה לכלוא את מבקשי המקלט לתקופות בלתי מוגבלות. כשהם במאסר, מספרים להם אנשי רשות האוכלוסין, כי יישארו בכלא כל חייהם אם לא יסכימו לחזור לארצם. נציבות האו"ם לפליטים קובעת את מה שמובן מאליו לכל אדם, פרט לסער - שבתנאים כאלה אי אפשר לייחס להחלטות שמקבל אדם "רצון חופשי".

שלשום דווח ב"הארץ", שמבקשי מקלט מוטסים גם לאוגנדה. משרד הפנים ורשות האוכלוסין וההגירה סירבו להגיב על שאלות בעניין, וממילא לא הציגו הסכם עם אוגנדה. באין הסכם שמבטיח את בטחונם, לישראל אסור לשלוח אותם לשם. באחריות להפרת החוק והזכויות נושאים סער, וראש הממשלה, מתווה המדיניות. אתם נושא בקלון היועץ המשפטי יהודה וינשטיין, שמכשיר פעולות אלו. וינשטיין סבור ש–53 אלף מבקשי מקלט הם מעבר ליכולת הקליטה של ישראל. מאות אלפי עובדים זרים ועשרות אלפי פלסטינים שעובדים בישראל נכללים במסגרת זאת, אבל מבקשי מקלט שסכנת חיים מרחפת עליהם במולדתם - אינם ראויים בעיניו להגנה. בכך מפנה וינשטיין עורף לחוק, ולמעשה מתיר את דמם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ