ממשלת לאומנות יהודית

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

אובססיית הלאומנות היהודית אינה מרפה. נדמה שדבר לא מטריד את ממשלת ישראל, לבד מהצורך לאשר שוב ושוב את זהותה היהודית של ישראל, בין אם על ידי הקמת גופים מגוחכים כמו מינהלת הזהות היהודית, בין אם באישור הצעות חוק המורות "לחנך לחיזוק הערך של ישראל כמדינת הלאום היהודי", אך לא חלילה כדי להקנות קצת השכלה יהודית.

למהלך חסר הבושה הזה שותפים רבים, למשל יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט. שר הכלכלה דיבר שלשום בכנס שכותרתו "זהותה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי - לקראת עיגון חוקתי?‬". בנאום שנשא, הבהיר בנט שמטרת תומכי הצעת החוק היא להפוך את אזרחיה הערבים של ישראל לאזרחים סוג ב', לא רק למעשה, כפי שהם היום בגלל האפליה נגדם, אלא גם להלכה ועל פי חוק. לבד מהקלישאות הלאומניות הרגילות - "צריך לגלות אפס סובלנות לרצונות הלאומיים של ערביי ישראל... ייהוד הגליל והנגב תואם את ערכי המדינה... אם לא נקבל את ההכרה (היהודית), אז לפלסטינים תהיה מדינה וחצי, ולנו חצי מדינה" - אמר בנט: "בג"ץ, מאז אהרן ברק, פועל בעקביות לשנות את האיזון ולרוקן משמעות יהודית במדינה. עשו מהפכה אזרחית על חשבון היהודית, כמו פסק דין קעדאן".

ב-1995 עתרו בני הזוג אדל ואימאן קעדאן לבג"ץ, לאחר שנדחתה בקשתם להתקבל לאגודה השיתופית קציר בשל היותם ערבים. בפסק הדין החשוב שהוציאו תחת ידיהם במארס 2000, קבעו שופטי בג"ץ כי דווקא משום שמדינת ישראל היא יהודית, עליה לקדש את ערך השוויון. הנשיא ברק כתב, ש"מערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית לא מתבקש כלל כי המדינה תנהג באפליה בין אזרחיה... נהפוך הוא: שוויון הזכויות בין כל בני האדם בישראל, תהא דתם אשר תהא ותהא לאומיותם אשר תהא - נגזר מערכיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

אלא שדבריו של ברק, שצריכים להוות את התשתית המוסרית של המדינה היהודית והדמוקרטית, הם בעיני בנט דוגמה ל"ריקון משמעות יהודית במדינה". יו"ר הבית היהודי מפרש את המושג "יהודי" באופן מצומצם וגזעני, ומבקש להחיל אפליה ממוסדת על כל מי שבגופו אינו זורם דם מסוג מסוים. כשבנט אומר ש"חייבים לסמן את יהדות המדינה", הוא בעצם מבקש לסמן את כל מי שאינו יהודי ולהטביע בו אות קין. האובססיה שלו היא האובססיה של הממשלה הנוכחית - לדחוק את האוכלוסייה הערבית למעמד של אזרחים סוג ב'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ