את ערבייה? תתפשטי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איזיס אליאס־שחאדה היא מורה ישראלית, המלמדת זה 19 שנה בבית ספר תיכון יהודי בטירת הכרמל. באחרונה נסעה עם תלמידיה לטיול שנתי לאילת, אך מוצאה הערבי־הנוצרי, שעורר מיד חשד אצל בודקי הביטחון, הפך את הטיול בעבורה למסכת השפלות. אורלי וילנאי דיווחה שלשום ב"הארץ", כי כשהגיעה אליאס־שחאדה לנמל התעופה, היא אולצה להתפשט ולהישאר בתחתוניה כדי לעבור "בידוק ביטחוני". הבודקים אף חיטטו בשיער ראשה ומיששו את גופה. "כשהתלוננתי שאלו אותי אם אני רוצה לעבור את זה בקלות, או להישאר כאן. ככה קרוב לשעה של השפלה", סיפרה.

אי אפשר לעבור "בקלות" על מה שאליאס־שחאדה חוותה, חוויה שהיא נחלת רבים מערביי ישראל, ערביי מזרח ירושלים וגם תיירים מחו"ל בדרכם לישראל. חיטוט גופני, שאלות אישיות ופלישה לפרטיות הם חלק ממה שעוברים רבים מהם, פעמים רבות בשל החלטה שרירותית של בודקים ובלא סיבה ממשית.

לרשות שדות התעופה ולגורמי הביטחון יש שלל תירוצים וצידוקים. לטענתם, כל ההליכים מתבצעים על פי חוק, ובמטרה "לוודא שהנוסע לא יגיע למטוס כאשר לגופו חפצים העלולים לסכן את ביטחון הנוסעים". אך את ביטחון הנוסעים אפשר להשיג גם בלי השפלות מיותרות. יש כיום די אמצעים טכנולוגיים, שבאמצעותם אפשר למנוע פעולות מביכות.

גם הסבר הרשויות, שהבידוק הגופני לא נעשה על פי המוצא האתני של הנוסע, אלא על פי "פרמטרים אחרים", אינו משכנע. במקרה של אליאס־שחאדה קשה למצוא את "הפרמטרים האחרים" - המורה הופשטה והושפלה אך ורק כי היא ערבייה. מי שעשה זאת פגע לא רק בה ובתלמידיה, אלא פגע בשוויון ובחירויות הפרט בישראל.

מקרה זה מוכיח שוב, כי פולחן הביטחון מעביר את הרשויות על דעתן. איש אינו חולק על חשיבות הביטחון, במיוחד במקומות אסטרטגיים כמו נמלי תעופה, אך גם שם לא הכל צריך להתכופף לפני מולך הביטחון. על רשות שדות התעופה לשנות מן היסוד את נוהלי הבידוק ולבצע בידוק חף מהשפלה וגזענות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ