אור לגויים

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

ישראל נמנעה מלגנות את אוגנדה, שנשיאה, יוורי מיסוויני, הכריז בשבוע שעבר על חוק חדש נגד הקהילה ההומוסקסואלית בארצו. על פי החוק הדרקוני, יוטל מאסר עולם על "פעילות הומוסקסואלית חמורה", ועונשי מאסר כבדים על לסביות והומואים, כולל על מי שיזכיר את התופעה מבלי לגנותה. הממשל האמריקאי מיהר לגנות את החוק ולהקפיא את הסיוע לאוגנדה, כך עשו כמה ממדינות אירופה. גם מזכ"ל האו"ם תקף את החוק.

ישראל, שמרבה להתהדר ביחסה לקהילה הלהט"בית במסגרת מאמצי ההסברה שלה, ונוהגת לגנות את איראן על יחסה להומואים, מילאה הפעם פיה מים. זולת הודעה מעורפלת וסתמית, שהוצאה רק אחרי פניית ברק רביד מ"הארץ" (27.2), משרד החוץ החליט שלא להגיב.

לישראל קשרים מסועפים עם אוגנדה, שכוללים סחר נשק ויחסים כלכליים. אוגנדה גם משמשת יעד לגירוש מבקשי המקלט האפריקאים מישראל. לכן החליטה ישראל לשתוק. כך היא נהגה מאז ומעולם: מול האינטרסים שלה, מתכופפים כל העקרונות והערכים.

כך היה כשישראל הפכה לאחת המדינות היחידות בעולם שאירחו את ראש ממשלת משטר האפרטהייד בדרום אפריקה, ג'ון פורסטר, שעם משטרו היא הקפידה לקיים יחסים צבאיים הדוקים. ישראל גם היתה אחת המדינות האחרונות שהצטרפו לסנקציות שהוטלו על משטר הרשע ההוא. אותה ישראל קיימה קשרים מצוינים עם ראש הכת הצבאית ששלטה בצ'ילה, אוגוסטו פינושה; היא מעולם לא הכירה רשמית בשואת העם הארמני, כדי לא לפגוע ביחסים ההדוקים שלה עם טורקיה; היא אף פעם לא הסכימה לארח לביקור רשמי את הדלאי לאמה, שנחשב לדמות מופת בעולם, כדי לא לפגוע ביחסיה עם סין, והיא קיימה יחסים עם לא מעט משטרים אפלים.

לכך הצטרפה עכשיו השתיקה המחפירה לנוכח החוק המזעזע שהוחל באוגנדה. את הקשרים שלה המדינה צריכה לטפח, אבל לא בכל מחיר ולא עם כל משטר. מי שמתיימרת לייצג "עם סגולה" ו"אור לגויים" לא יכולה להעדיף את האינטרסים שלה על כל עניין צודק אחר. גם ל"ריאל פוליטיק" חייבים להיות גבולות. ישראל צריכה להודיע על בחינה מחדש של יחסיה עם אוגנדה לנוכח החקיקה החדשה, ולהבהיר שאם לא תבוטל, יגרור הדבר שינוי ממשי ביחסים בין שתי המדינות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ