מיסיונריות ממלכתית

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

לא דו־שיח ולא ״איחוי שסעים בין חלקי העם״ עומדים בראש מעייניה של המינהלת לזהות יהודית הפועלת במשרד לשירותי דת, אלא מיסיונריות יהודית אורתודוקסית - בחסות המדינה ובעידודה הישיר. במסגרת זו אושרו בשבועות האחרונים ארבעה פרויקטים חדשים של המינהלת, שיופעלו כולם על ידי ארגונים אורתודוקסיים פרטיים. ההתעלמות מזרמים אחרים ומגישות פלורליסטיות יותר איננה מקרית.

ארבע היוזמות החדשות כוללות תוכנית ל"רכזי יהדות בקהילות", למפגשים בין משפחות דתיות לחילוניות, להעמקת הזהות היהודית בקרב סטודנטים ול"העצמת השפעתם של בתי כנסת בקהילה". תקציבן מסתכם בכ-15.5 מיליון שקל, שיתחלקו באופן שווה בין המשרד לשירותי דת לבין הארגונים הפרטיים, המתבססים על תרומות ולעתים גם על תקצוב ממשלתי.

הפרויקטים החדשים מכוונים, במוצהר, לקהילות חילוניות. ואולם, כדי להסוות את ההטפה האורתודוקסית יש ״צורך במינויו של אדם מתוך הקהילה, שיחולל את התהליך מבפנים באופן שיתקבל על דעת חברי הקהילה, ולא ייתפש כדבר שבא מבחוץ", כפי שנאמר בדיון במשרד לשירותי דת, שבו אושרה התוכנית להפעלת ״רכזי יהדות בקהילות״. על ״החיבור״ לקהילה יהיו אחראים אנשי ״הגרעינים התורניים״, הפועלים ברחבי הארץ ואשר שלוש מתוך ארבע התוכניות מתבססות עליהם.

הפרסום האחרון שלשום ב"הארץ" (אור קשתי) מוסיף עננה של חשדות נוספים לאופן שבו פועלת המינהלת לזהות יהודית. בעוד שהפרוטוקולים של הדיונים מציינים כי נעשתה ״בדיקה מקיפה ומעמיקה״ של הגופים הפועלים בתחום הזהות היהודית, נודע כי הקשר היחיד שלהם למינהלת היה במפגש היכרות כללי, שנערך לפני כמה חודשים עם הרב אביחי רונצקי, וכי הם מעולם לא מסרו או התבקשו למסור פרטים על פעילותם.

כשהחליטה הממשלה על הקמת המינהלת, התגאה שר האוצר, יאיר לפיד, כי רק בלחץ "יש עתיד" נקבע שהיא תתייחס ל"כל חלקי העם היהודי״. לפיד לא הבין אז, וספק אם הוא מבין היום, שהמינהלת היא בסך הכל גילום גרוטסקי במיוחד של אובססיית הזהות היהודית, שמאפיינת את הממשלה הנוכחית ומובלת בגאון על ידי "אחיו" לשעבר, השר לשירותי דת נפתלי בנט.

מוטב שהממשלה תרחיק את ידיה מתחום האמונות הפרטיות של אזרחיה, תבטל את המוסד המיותר והמזיק הזה ותניח לכל יהודי בישראל לממש את יהדותו כהבנתו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ