מאמר המערכת

חוק פראוור, שנועד להסדיר את התיישבות הבדואים בנגב, נגלה לא רק כאיום על אורח חייהם ורכושם של עשרות אלפי בדואים, אלא גם כאיום ביטחוני על מדינת ישראל. לא פחות. שהרי לולא בא לעולם, לא היה השב"כ נדרש לזמן לתשאול פעילים חברתיים בדואים שהפגינו נגד החוק, להזהיר אותם מפני פגיעה בביטחון המדינה, להבהיר להם שבידיו מידע מפורט עליהם, לדרוש מהם לספק פרטים על קרוביהם ובני משפחותיהם, ולערוך בהם חיפוש משפיל. זהו בדיוק סוג "הטיפול" שזוכים לו מבוקשים או חשודים בפעילות חבלנית. למזלם של המפגינים, השב"כ נמנע מלדרוש לעצרם במעצר מנהלי.

ההפגנות נגד חוק פראוור - להבדיל מהפגנותיהם של חרדים, של עובדי נמל אשדוד, של נפגעי חברת גינדי או של כל קבוצה אחרת המונה יהודים - הוגדרו על ידי המדינה, בתשובה לעתירה שהוגשה נגדה על ידי האגודה לזכויות האזרח, כ"פעילות אלימה הנוגעת להפרות סדר על רקע לאומני חתרני", ולכן, לטענתה, "היא מצויה בתחום סמכויותיו של השב"כ". האם יש בידי המדינה הוכחות ל"חתרנות על רקע לאומני"? האם הפגנות החרדים נגד גיוס אינן חותרות תחת דת הביטחון בישראל, שרואה בגיוס חובה יסוד מיסודותיה הלאומיים? ובכלל, כיצד יידע אזרח אם מחאתו חתרנית, לאומנית או פוגעת בביטחון המדינה, כאשר הפרשנות שנותנת המדינה רחבה כל כך עד שלאיש אין חסינות מפני זימון למשרדי השב"כ? פרשנות זו מסוכנת לא פחות מעצם זימונם של הפעילים הבדואים.

בתשובה לעתירה מתעלמת המדינה מהעילה להפגנות הבדואים, ומכך שהיא עצמה נסוגה מיישומו של חוק פראוור משום שהתגלו בו ליקויים. אם קיים איום לעימות בין הבדואים למוסדות הממשל, הוא טמון בסעיפיו הבעייתים של החוק, ובהתעלמות המתמשכת מדרישת הבדואים להכיר ב"יישובי הפזורה", לחבר אותם למים וחשמל, לסלול אליהם דרכים ולהקים בהם מרפאות. מדיניות מפלה זו נשענת על ההנחה שאפשר להתייחס למגזר שלם כאל ווסלים שנתונים לחסדיו של האדון, ולכן כל מחאה ממילא נועדה לערער את שלטונו ותיחשב לפעילות עוינת.

הבדואים אינם אויב המדינה, ומחאתם לגיטימית. על אלימות רשאית המדינה להעמיד לדין, אבל אסור לה להפוך את השב"כ לזרוע מבצעת פוליטית, שמופקדת על "צינון" המחאה. זהו קו אדום שאין לחצותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ