קרי צודק

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הגיעה העת שגם הציבור בישראל וגם הלובי היהודי בארצות הברית, התומך בעיוורון בדרישתו של בנימין נתניהו להכרה פלסטינית פומבית בישראל כמדינה יהודית כתנאי להסכם, יפנימו את מסקנתו של הממשל האמריקאי. "אני חושב שזו טעות מצד אנשים מסוימים להעלות את הנושא הזה שוב ושוב כמרכיב המכריע בגישתם לאפשרות של הקמת מדינה והשכנת שלום", אמר שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי. בדבריו רמז קרי, כי דרישתו של נתניהו אינה חלק מהבטחת האינטרסים של ישראל, אלא מכשול שנועד לסכל סיכוי להסדר מדיני. קרי יודע - כמו נתניהו והפלסטינים - שהתנאי להשגת ההסכם נעוץ בהסכמות על נושאי הליבה האמיתיים של הסכסוך: הפליטים, מעמדה של ירושלים, גבולות והסדרי ביטחון. כל הימנעות מעיסוק בהם והשקעת אנרגיה בסוגיות אחרות, כמוהן כהעדר מו"מ.

נתניהו מנמק את דרישתו הבלתי מתפשרת בתרחישים קטסטרופליים שיסכנו את ישראל, כמו הצפתה בפליטים וחתירה פלסטינית תחת אושיות קיומה. את אלה בדיוק אמור הסכם בר קיימא למנוע. לעומת נתניהו, קרי מנמק את עמדתו בעובדות. ואלו שוללות את חזון הביעותים של נתניהו.

הפלסטינים כבר הכירו בפועל במדינת ישראל, באמצעות יאסר ערפאת ואחר כך באמצעות אבו מאזן. זאת, בנוסף להכרה הרשמית של היוזמה הערבית בקיומה של ישראל, וההכרה בישראל מצד מצרים וירדן, שחתמו עמה על הסכמי שלום. מלבד זאת, ישראל אינה זקוקה להכרה ספציפית של שום מדינה או ישות. "עניין המדינה היהודית נפתר כבר בהחלטת האו"ם 181 משנת 1947", אמר קרי, "שם יש למעלה מ–44 אזכורים של המדינה היהודית". על הציבור הישראלי והיהודי, שטובת ישראל בראש מעייניו, לעצור ולשאול אם אין די בכל אלו.

התעקשותו של נתניהו על הצהרה נועדה לדחוק את אבו מאזן לעמדה בלתי אפשרית, של הפניית גב לפלסטינים שחיים בישראל. מבלי להיכנס לתולדות הסכסוך ולשאלה "מי אשם" יותר בגורל הפלסטינים, נתניהו והימין פשוט מתעלמים מהעובדה שמדינת ישראל הוקמה גם על חורבות 400 כפרים פלסטיניים ומאות אלפי פליטים. אבו מאזן אינו יכול להצהיר בפומבי את מה שנתניהו מבקש ממנו.

מו"מ מדיני והשגת הסכם, שימנע בטווח הקצר אלימות אזורית ובידוד של ישראל, וקיומה של מדינה דו־לאומית בעלת רוב פלסטיני בטווח הארוך - הם אינטרס חיוני של מדינת ישראל. אסור לאפשר לנתניהו לזנוח אותו באמתלות מיותרות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ