מאמר המערכת

בתום הדיון בעתירת תנועת "התעוררות", לפתיחת בתי הקולנוע במתחם החדש של הסינימה־סיטי בירושלים בשבתות, שלחו אתמול שופטי בית המשפט העליון את העירייה, המדינה ויזמי הפרויקט למשא ומתן. כל זאת בתקווה, שהמו"מ יוביל להסכם מחודש בין הצדדים, שיאפשר הקרנת סרטים במקום גם בשבתות (ניר חסון, "הארץ").

המאבק להקרנת סרטים בערבי שבת בירושלים הוא מאבק ארוך וחשוב בתולדות היחסים בין חרדים לחילונים בעיר. בשנות ה–80 יצא הציבור החילוני בעיר לסדרת הפגנות ומחאות, שקיבעו לבסוף את הסטטוס־קוו, ולפיו קולנוע הפועל הרחק משכונות חרדיות יכול לפעול בשבת. ניצחון זה היה אבן דרך במאבק המתמשך של הציבור החילוני בירושלים לקיים חיים נורמליים, ובהם חיי תרבות, גם בשבת. עיריית ירושלים טוענת, כי מרכזי קולנוע אחרים ממשיכים לפעול וכי עוד כשנה ייפתח מתחם קולנוע חדש וגדול בדרום העיר. החרדים טוענים, שאין דין הסינימה־סיטי, הנמצאת במרחק הליכה של כמה דקות משכונות מגורים, כדין קולנוע באזור התעשייה בתלפיות או במושבה הגרמנית.

כשנחתם ההסכם על הקמת הסינימה־סיטי בין היזמים לבין המדינה והעירייה, שהן הבעלים של הקרקע, היתה בישראל ממשלה אחרת. עם התחלפות השרים במשרד האוצר וכניסת יאיר לפיד, השתנתה הגישה ולפיה בתי הקולנוע אינם יכולים לפעול בשבת. אתמול הודיע נציג האוצר, שהמשרד אינו מתנגד עוד לפתיחה בשבתות. כך נותרה רק העירייה בהתנגדותה.

על עיריית ירושלים והעומד בראשה ניר ברקת, שנבחר בקולות הציבור הפלורליסטי בעיר, לשמור על העיקרון ולפיו בידור - כל עוד אינו מפריע לציבור הדתי, מותר גם בשבתות. בשנתיים האחרונות גילה הציבור החילוני בירושלים, שניתן לקיים אורח חיים חופשי בעיר בלי לפגוע בתושביה החרדים. כך היה עם פתיחת מתחם "התחנה הראשונה" בדרום העיר וכך עם פתיחת כמה בתי קפה ומסעדות במרכזה. נסיגה מהעיקרון הזה בסינימה־סיטי משמעותה פגיעה בזכות של תושבי ירושלים לקיים אורח חיים חופשי בכל ימי השבוע. החופש הזה הכרחי לתחושת הנוחות של תושבי העיר ולהישרדותה כעיר פלורליסטית. מן הראוי, שהעירייה תעשה עתה מאמצים כנים להגיע להסכם שיאפשר את פתיחת בתי הקולנוע, ושראשי הציבור החרדי בעיר לא יכשילו את המהלך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ