סכנה ושמה יעלון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר הביטחון משה יעלון ממשיך בהתקפותיו שלוחות הרסן על ארצות הברית. אחרי שעלב לפני כחודש בגסות רוח בשר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ("משיחי, אובססיבי, שייקח נובל ויסתלק") ונאלץ להתנצל על דבריו - חזר שלשום יעלון לתקוף את ארצות הברית.

"אנשי מערב שבעים", כינה שר הביטחון את הממשל האמריקאי, שדוחה, לדבריו, את העימות עם איראן. אבל יעלון לא הסתפק רק בנושא האיראני: הממשל מפגין לדבריו חולשה עולמית. בהרצאה באוניברסיטת תל אביב טען שר הביטחון, שאת הסיוע האמריקאי לישראל "צריך לראות בפרופורציה. לא מדובר בטובה אמריקאית, אלא באינטרס... הם מקבלים מאתנו מודיעין איכותי וטכנולוגיה. כיפת ברזל - אנחנו המצאנו, הכנפיים של ה–F35 - אנחנו המצאנו. את החץ - אנחנו המצאנו".

את דברי הרהב והזלזול בממשל האמריקאי ובסיוע לישראל לא השמיע חבר כנסת מהספסלים האחוריים של הכנסת, אלא שר הביטחון, מי שאמור לדעת עד כמה תלויה המערכת שעליה הוא מופקד ביחסים האסטרטגיים עם ארצות הברית.

יעלון יודע מהי משמעותו האמיתית של הסיוע הצבאי, הכלכלי והפוליטי שמעניקה ארצות הברית לישראל, והוא אמור להבין שללא הסיוע הזה ישראל עלולה להיקלע לסכנה של ממש. אבל יעלון מתעלם מכל אלו, ונוהג כאחרון צווחני הימין וזוקפי הקומה המדומה של ישראל.

קשה לדעת מה עובר על יעלון. מותר להניח שהוא מנסה למצב את עצמו כמנהיג האופוזיציה, מימין לראש הממשלה בנימין נתניהו.

מדיווחו של ברק רביד אתמול ב"הארץ" על הרצאתו באוניברסיטה, עולה ששר הביטחון שינה את עמדתו והוא נוטה לתמוך במבצע צבאי נגד מתקני הגרעין באיראן, גם בלי ארצות הברית. "צריך להתנהל בנושא הזה כאילו אין אני לי מי לי", אמר.

אבל לישראל אין אופציה אמיתית לפעול בחלל הריק, בניגוד מפורש לעמדתה של ארצות הברית - לא בנושא האיראני וגם לא בנושאים אחרים. בזמן שהביקורת הבינלאומית כנגד ישראל הולכת ומתגברת, ורק ארצות הברית עוד ממשיכה לדבוק בתמיכתה העיקשת בישראל, קם שר הביטחון הישראלי ומחבל גם בכך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ