שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מאמר המערכת
מאמר המערכת

משרד החוץ של מדינת ישראל הכין חוות דעת משפטית שמכשירה את העברת אזור המשולש וואדי ערה לידי המדינה הפלסטינית, אם וכאשר זו תקום. היועץ המשפטי של המשרד, אהוד קינן, קבע בחוות דעתו, שפירסם אתמול ברק רביד ב"הארץ", כי המהלך יהיה חוקי לפי המשפט הבינלאומי, בתנאים מסוימים.

אין טעם להיכנס לדיון על התנאים שהציבה חוות הדעת, אם די בהם כדי להכשיר את המהלך או לא. עצם עיסוקו של משרד החוץ בהעברת אוכלוסייה אל מחוץ למדינת ישראל משיקולים לאומיים ואתניים הוא עיסוק פסול מעיקרו. היועץ המשפטי של המשרד גויס כדי לבסס את תוכניתו המדינית של השר, אביגדור ליברמן, שעליה כבר חזר בכמה וכמה הזדמנויות, והיא אינה לגיטימית.

העובדה שמשרד ממשלתי עוסק בקידום תוכנית לחילופי אוכלוסין, שפירושה העברתם של מאות אלפי אזרחים מתחומה הריבוני של המדינה לריבונותה של מדינה אחרת בגלל השתייכותם האתנית, משדרת מסר חמור ביותר לאוכלוסייה הערבית בישראל - כחמישית מאוכלוסיית המדינה. שר החוץ, ועכשיו גם משרדו, אומרים למעשה לאזרחי המדינה הערבים שהם אינם רצויים במדינת ישראל, ושאזרחותם היא זמנית ועל־תנאי.

בזמן שערביי ישראל הולכים והופכים בהדרגה לישראלים, משתלבים בתרבות ובכלכלה למרות כל הקשיים והקיפוח אתם הם נאלצים להתמודד, באה מדינתם ומראה להם את הדרך החוצה. בזמן שהמאמץ הממשלתי צריך להתמקד בצמצום הקיפוח והגברת השוויון, בשילובם המלא כאזרחי המדינה, שווי זכויות והזדמנויות - באים ליברמן ויועציו ופועלים למידורם של ערביי ישראל, להגברת ניכורם ממדינתם ובסופו של דבר לסילוקם ממנה.

תוכניתו של ליברמן וחוות דעתו של היועץ המשפטי של משרדו נועדו למטרה אחת עליונה: הפיכת ישראל למדינה טהורת לאום ודת. לכן אין כל דרך אחרת לתאר את מטרות התוכנית, זולת טיהור אתני - גם אם לא בכוח הנשק.

את התוכנית ואת חוות הדעת שמכשירה אותה צריך לגנוז מיד. המיעוט הערבי ימשיך להיות חלק מישראל, ועל המדינה לעשות הכל כדי לשלבו, במקום לנסות לדחוק אותו ממנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ