להגן על ילדי החילונים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הדיווח על כך שמדריכים מטעם ארגון דתי מעבירים לתלמידי תיכון ממלכתי שיעורים על מיניות וכישורי חיים - בשם הרצון לקרבם לעקרונות היהדות - ממחיש את הצורך בהגנה שיש להעניק דווקא לתלמידי הזרם החילוני. בעוד תלמידים במערכת החינוך הדתית והחרדית מוגנים מהשפעות המנוגדות לתרבותם, מערכת החינוך הממלכתית מופקרת למיסיונריות יהודית. המצב הוא תוצאה של מדיניות שמשרד החינוך מנהיג כבר שנים, ובה הוא מאפשר לגופים דתיים לפעול בחופשיות וכמעט בלא שום פיקוח בבתי ספר ממלכתיים.

על פי הידיעה של ירדן סקופ ("הארץ", 24.3), ארגון "עם ישראל אחד" העביר סדנאות לחינוך מיני, בשם "בינו לבינה - זוגיות ברוח היהדות", שקיבלו את אישור האגף לחינוך תורני במשרד החינוך. הסדנאות הועברו לתלמידים בחינוך העל־יסודי, וכללו הפרדה בין בנים לבנות. הורים סיפרו, שמדריכי הארגון, בעלי רקע דתי, סיפרו לילדיהם על "שמירת נגיעה" וכיצד נברא הגבר ואחריו האשה. בארגון טוענים שאינם עוסקים בחינוך מיני, אלא ב"בהנחלת ערכי המסורת והיהדות הקשורים לכל תחומי החיים, ובניין התא המשפחתי הוא יסוד חשוב בהם".

לפני כ–20 שנה אימץ משרד החינוך את המלצות הוועדה לבדיקת מצב לימודי היהדות בחינוך הממלכתי, שבראשה עמדה פרופ' עליזה שנהר. בין היתר קבעה הוועדה, שהמורים בנושאי היהדות צריכים לבוא מהסביבה הטבעית של התלמידים. כלומר, אין לקבל מצב שבו מורים ומדריכים אורתודוקסים מלמדים ילדים חילונים יהדות. מאז, כל שרי החינוך טענו בלהט שהם מיישמים בקפדנות את המלצות "ועדת שנהר", אך בפועל רבים מהם פעלו בניגוד גמור להן.

ארגונים דתיים למיניהם עושים ככל העולה על רוחם במערכת החינוך הממלכתית - גם מפני שעל פי מדיניות משרד החינוך, העיסוק ביהדות נמצא בידי גופים חיצוניים. לעתים קרובות הפעילות נעשית בחינם, או במחיר מופחת, המסובסד בידי משרד החינוך או תורמים. על פי השקפת משרד החינוך, אין בכך שום פסול - להיפך: רצוי שתלמידים חילונים ילמדו ערכים ומסורת מגופים דתיים, במיוחד אם הם אורתודוקסיים.

את המצב הזה, שבו הזרם הדתי והחרדי נהנים מאוטונומיה נרחבת, בעוד החינוך הכללי חשוף להתערבות דתית בלתי פוסקת - אין לקבל. גם החינוך החילוני - כמו הדתי והחרדי - זכאי להיות חופשי מהשפעות אשר זרות לו.

מה דעתכם בנושא?

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ