פשע מלחמה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ביום רביעי שעבר יצא הנער יוסף א־שוואמרה, בן 14, יחד עם שניים מחבריו, מביתו שבכפר דיר אל־עסל אל־פוקא, דרומית-מערבית לחברון, לקטוף את שיחי העכוב (עכובית הגלגל) בשדות ששייכים למשפחתו ונמצאים מערבית לגדר ההפרדה. שלושת הנערים חצו פרצה בגדר שקיימת זה שנתיים בלא שצה"ל טרח לתקנה.

אחרי שהנערים חצו את הגדר הם שמעו שלוש או ארבע יריות. האש נורתה לעברם ממארב של צה"ל, כמה עשרות מטרים משם. על פי תחקיר של ארגון "בצלם", שפורסם שלשום, לא קדמה לירי כל אזהרה. א־שוואמרה נפגע בירכו ונפל מתבוסס בדמו. הוא הצליח לזחול לכביש בשארית כוחותיו, אולם אז הגיחו החיילים מן המארב.

הם עצרו את שני חבריו והוא קיבל טיפול רפואי ראשוני. חלפה כחצי שעה עד שאמבולנס צבאי הגיע למקום, למרות שבמרחק שני קילומטרים בלבד משם נמצא בסיס צבאי. הנער דימם בינתיים, עד למותו, שנקבע בבית החולים סורוקה אליו פונה לבסוף.

בהודעת דובר צה"ל נטען, שחיילי המארב מגדוד 77 של השריון הבחינו ב"שלושה פלסטינים חשודים שחיבלו בגדר ההפרדה ופתחו לעברם בנוהל עצירת חשוד. משסירבו להיענות לקריאות החיילים פתח הכוח באש ממנה נפגע אחד הפלסטינים". הנתונים שמופיעים בתחקיר "בצלם" ובכתבתה של עמירה הס ("הארץ", 23.3) מציירים תמונה שונה לחלוטין: הנערים לא חיבלו בגדר, שכאמור פרוצה זה שנתיים, והחיילים ירו באש חיה בלא כל אזהרה.

השתלשלות האירועים הזאת חמורה ביותר. פתיחה אוטומטית באש על מי שמנסים לחצות פרצה בגדר היא מעשה נפשע. א־שוואמרה הוא קורבן של פשע מלחמה. אין דרך אחרת להציג את נסיבות מותו. צה"ל לא יכול להסתפק בניסיון הטיוח של דוברו, שממילא איבד כל אמינות. עליו לערוך חקירה נמרצת ובסופה להעמיד לדין את החיילים ואת המפקדים האחראים להם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ