מאמר מערכת

עובדים זרים, שמתלוננים על הפרת זכויותיהם, נתקלים זה כבר באכיפה חלקית מצד משרד הכלכלה ורשות ההגירה. ליחס דומה, מסתבר, זוכות גם תלונות בנושא קריטי לא פחות – מניעת שירותים רפואיים שלהם זכאים העובדים, בעיקר בחקלאות.

לפני כשבוע מת בבית החולים סורוקה פאנומפראי פרוממאלי, בן 40 מתאילנד, שעבד בגידול ירקות במושב חצבה מדצמבר 2012. חבריו סיפרו כי בשבועות האחרונים התלונן פרוממאלי על כאבים ועייפות, וכי ביקש חופשת מחלה ורצה לבקר אצל רופא. לדבריהם, שתי הבקשות לא נענו על ידי מעסיקו. "בפעם האחרונה שראינו אותו בעבודה כמעט לא היה לו כוח לעמוד על הרגליים. ראינו שהמעסיק כעס מאוד". גורמים בבית החולים הוסיפו כי פרוממאלי הגיע במצב של שוק, לא הגיב לטיפול ומת כעבור יומיים. מעסיקו דחה את הטענות וטען כי לא ידע על שום בקשה של העובד. "יש לעובדים כרטיס קופת חולים, והם יכולים ללכת לראות רופא מתי שהם רוצים", אמר.

סיבת המוות של פרוממאלי כבר לא תתברר, מכיוון שלא הועלתה דרישה לנתיחת גופתו מצד הרשויות. ואולם, בקרב המעסיקים וחברות כוח האדם המטפלים בעובדים זרים, במיוחד מתאילנד, נפוצה טענה כי חלק ניכר ממקרי המוות של עובדי החקלאות נגרם כתוצאה מ"תסמונת המוות הלילי הפתאומי", התוקפת גברים ממזרח אסיה. על פי משרד הבריאות, בין 2008 לאמצע 2013 מתו בישראל 122 עובדי חקלאות מתאילנד, ו-35% ממקרי המוות נגרמו מתסמונת זו. בכ-20% נוספים מהמקרים לא נערכה נתיחה ולכן לא ידועה סיבת המוות. תסמונת זו, המגובה בדו"ח של המכון לרפואה משפטית, אינה יכולה להצדיק התעלמות מהטענות שהשמיעו חבריו של פרוממאלי, בעיקר בשל העובדה כי הן אינן ייחודיות למקרה שלו.

בביקורים שערכו אנשי ארגון "קו לעובד" אצל עובדי חקלאות זרים, הם גילו לא פעם עובדים ללא כרטיסי קופת חולים, חסרי מודעות לזכויותיהם ותלויים ברצון מעסיקיהם לצורך קבלת טיפול רפואי. היו גם עובדים שסיפרו, כי מכיוון שאינם מקבלים תשלום על ימי מחלה הם מעדיפים להמשיך לעבוד ולא לבקש עזרה. משרד הכלכלה, האחראי על הבאת העובדים הזרים לארץ, ומשרד הבריאות, שאחראי על מתן שירותים רפואיים, צריכים לבדוק בדחיפות את זמינות ואיכות הטיפול הרפואי שמקבלים העובדים הזרים. זוהי חובתה המוסרית והחוקית של מדינת ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ