הם לא פושעים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

"בישראל 2014, כשראש ממשלה מואשם בפלילים, נשיא יושב בכלא על אונס, ומשפחות פשע משתוללות ברחוב, אני באמת לא מבין איך ולמה הג'וינט שלי מגיע לעמוד הראשון ולמהדורות החדשות". כך תהה איש האופנה מוטי רייף בסטטוס שפירסם בחשבון הפייסבוק שלו בעקבות הזמנתו לחקירת משטרה בגין שימוש בסמים קלים.

רייף והשחקנית קרן מור, שהמשטרה אף הגדילה עשות וערכה חיפוש בדירתה, הוזמנו לחקירה תחת אזהרה לאחר שנמצאו בפנקס השמות של איש חיי הלילה אייל פלג, שבדירתו נתפסו 23 ג'וינטים במשקל 42 גרם של מריחואנה וחשיש, כמות הנחשבת לקטנה למדי במונחי סחר. שחקן ידוע נוסף הוזמן גם הוא לחקירה בעקבות הפרשה, וחיפוש נערך בביתו.

התהייה של רייף מתמצתת היטב את הפער המוסרני שקיים בישראל ביחס למעשני סמים קלים. בעוד שעישון סמים קלים הוא נורמה מקובלת בחוגים רבים, ואפילו היועץ המשפטי לממשלה, ובכירים ברשות למלחמה בסמים הודו בעבר, כי על פי רוב לא נלווית אליו פעילות עבריינית כלשהי, המשטרה מצידה משקיעה מאמצים כבירים ברדיפתם של מעשני הסמים הקלים - גם כאלו שמחזיקים בכמויות קטנות, המיועדות לשימוש עצמי בלבד. ב–2012 לדוגמה פתחה המשטרה 22,895 תיקים בגין החזקת סמים לצריכה עצמית, ו-5,254 כתבי אישום הוגשו על סעיף זה.

קרן מור. איור: עמוס בידרמן

יש לקוות כי חשיפתו של רייף, לצד הווידויים של 11 מחברי הכנסת כי עישנו סמים קלים בעברם, יתרמו להגברת השיח הליברלי בנושא, כנהוג בכל מדינות המערב, ולהפסקת מאמצי השווא ובזבוז המשאבים על ידי המשטרה ברדיפת מעשנים קלים. בעולם שבו נשיאי ארצות הברית התוודו על עישון סמים בעברם, אין מקום לנהוג במעשנים כפושעים, ולכן גם אין סיבה כי יאלצו להסתתר מאחורי צלליות חשוכות. "החלטתי שאני לא רוצה להיות פנים מטושטשות ושמישהו בארץ יחשוב שעשיתי משהו שהוא לא בסדר", כתב רייף.

על משטרת ישראל להתרכז במשימות דחופות יותר שמונחות על שולחנה במקום בציד של מעשני ג'וינטים. על הכנסת והממשלה לקדם חקיקה ברורה בנושא, שתתאם את המציאות בשטח ותמנע את השחרת שמם של אזרחים שומרי חוק בלא סיבה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ