יצהר קמה על יוצרה

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

מאות מתושבי ההתנחלות יצהר תקפו שלשום בלילה כוחות של משמר הגבול, שהגיעו להתנחלות כדי להרוס חמישה מבנים לא חוקיים. המתנחלים קידמו את פני הכוחות באבנים ובצמיגים בוערים. חיילים שהיו במקום והופתעו מאלימות המתנחלים, צפו בהם כשהם משחיתים ציוד, ולא עשו שימוש באמצעים שעמדו לרשותם כדי לעצור את המשחיתים. שישה משוטרי מג"ב נפצעו וכמותם גם ארבעה תושבים.

הריסת המבנים ביצהר, שעליה החליט שר הביטחון משה יעלון, באה בתגובה לפגיעה בשני כלי רכב צבאיים שהגיעו להתנחלות - ובהם מכוניתו של מפקד חטיבת שומרון - מצד מתנחלים שניקבו את צמיגיהם. יעלון החליט להרוס מבנים לא חוקיים כפעולת עונשין.

טוב ששר הביטחון החליט לנקוט יד קשה נגד פורעי יצהר, מההתנחלויות האלימות ביותר בשטחים. גם המשטרה צריכה לחקור את הפורעים ולהגיש נגדם כתבי אישום. אבל דווקא הזדעקותו של השר במקרה הזאת מבליטה את שתיקתו ואת חוסר המעש שבה מגיבה המערכת שעליה הוא מופקד - כאשר אותם מתנחלים מיצהר פורעים בכפרים הפלסטיניים השכנים, שורפים את שדותיהם, עוקרים את עצי הזית שלהם, מחריבים את רכושם ולעתים גם פוגעים פיסית בתושבים חפים מפשע. המעשים הללו נותרים בלא תגובה, בלא חקירה, בלא העמדה לדין ובלא ענישה.

עכשיו קם הגולם הפרוע הזה על יוצרו והוא מפנה את התנהגותו האלימה גם נגד כוחות הביטחון - אמנם לא בפעם הראשונה.

מי שחרד לשלטון החוק היה צריך להרים את קולו כבר מזמן, לנקוט צעדים נגד יצהר והתנחלויות אלימות דומות, ולפעול מול הפורעים בזמן שאלה כילו את זעמם בפלסטינים. שורה ארוכה של פעולות "תג מחיר", פעולות טרור לכל דבר, עברו בלא שצה"ל ומשטרת מחוז ש"י נקפו אצבע כדי לשים להן קץ. מי ששתק אז והבליג, לא חקר ולא העמיד לדין, הליט מבטו והתעלם, מקבל עכשיו את פרי הבאושים הזה כשהוא מופנה גם נגד צה"ל ומג"ב.

את אותה נחישות ששר הביטחון החליט, ובצדק, להפגין נגד הפורעים מיצהר עליו להפגין כלפי הטרור המתנחלי, גם כשהוא מופנה לשכנים הפלסטינים. פגיעה בכלי רכב של צה"ל, אפילו אם הוא שייך למח"ט, לא חמורה יותר מהצתת שדות ומטעים ומהתקפות אלימות על בני אדם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ