להילחם על הרוח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

החלטת אוניברסיטת תל אביב לסגור את החוג ללימודי צרפת (ירדן סקופ, "הארץ", אתמול), היא חלק מתופעה כללית ומטרידה של ירידה במעמדם של מדעי הרוח. ראש החוג ללימודי צרפת, פרופ' מישל בוקובזה קאהן, סיפרה אתמול ש"לפני 15 שנה היו 400 סטודנטים בחוג, השנה נרשמו לשנה א' פחות מ–30". נתוני המל"ג מלמדים שלא רק לימודי צרפת נתפשים כלא אטרקטיביים. עד 2012 ירד מספר הלומדים בפקולטות למדעי הרוח ל–7.5% בלבד מכלל הלומדים לתואר ראשון, בהשוואה ל–11.7% ב–2001, וגם בשנת הלימודים האקדמית הנוכחית נרשמה ירידה במספר הסטודנטים.

הידרדרות מעמדם של מדעי הרוח קשורה לנטייה הברורה של הסטודנטים להעדיף את ההכשרה הפרקטית על פני הרחבת האופקים. בעקבות התחרות הקשה עם עשרות המכללות שנפתחו בשנים האחרונות, ומאפשרות נגישות לתארים עם אופק תעסוקתי, נאלצות האוניברסיטאות לדלל את החוגים הפחות פופולריים, שהם בדרך כלל גם החוגים הפחות "מעשיים".

מדעי הרוח סובלים מתקצוב נמוך גם בשל גורמים שאינם קשורים לשיעורי ההרשמה. מענקי מחקר חיצוניים ניתנים בדרך כלל לסטודנטים שלומדים בחוגי המדעים המדויקים. גם התגמולים על פרסום בכתבי עת, על פי מפתח שנקבע בוות"ת, בעייתי: רבים מהפרסומים במדעי הרוח הם ספרים או פרקים מספרים, ולכן אינם מתוגמלים.

מדעי הרוח הם נכס תרבותי וחברתי, שערכו לא פחוּת מערכם של מקצועות ההנדסה והמחשב, למשל. השכלה ומחשבה ביקורתית הם כלים הכרחיים בחברה דמוקרטית וליברלית. מדינה אינה יכולה להסתפק בהכשרה מקצועית של אזרחיה. עליה לדאוג להעמקת המחשבה העיונית, ופיתוח תחומי ידע רחבים ומגוונים ככל האפשר. גוויעת מדעי הרוח נדמית אולי כגזירת גורל, אך היא אינה כזאת. שר החינוך שי פירון וראשי הוות"ת צריכים לשקול העדפה מתקנת בתקצוב מדעי הרוח. האוניברסיטאות מצדן חייבות להילחם כדי לגייס כמה שיותר סטודנטים ומרצים לחוגים אלה, ולהתעקש על המשך קיומם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ