הסיכוי של נתניהו

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

"אם ישוחררו אסירים ישראלים נתפטר מן הממשלה", פסק בשבוע שעבר שר הכלכלה נפתלי בנט, בניסיונו לבלום את סיכויי החייאת המשא ומתן המדיני. לדבריו, "העסקה המתגבשת, באם תכלול בתוכה שחרור רוצחים בעלי אזרחות ישראלית, היא פגיעה בריבונות הישראלית".

אותה ריבונות ישראלית, לפי בנט וחברי מפלגתו, היא גמישה כגומי וחסרת גבול. יום לפני שאיים לפרוש מן הממשלה קרא בנט במכתב לראש הממשלה לספח את גושי ההתנחלויות עקב "שקיעת המשא ומתן המדיני", ובכך להפוך את ישראל למדינה מוחרמת לאלתר. בנט ושרי סיעתו עושים כל שביכולתם כדי לחבל במשא ומתן, ובה בעת מספידים אותו, כדי שיוכלו להוציא לפועל את תוכניותיהם לחיזוק ולהגדלת ההתנחלויות בגדה המערבית.

לנוכח מחאתו הקולנית של בנט חשוב להזכיר, כי ישראל כבר שיחררה בעסקת שליט אסירים ישראלים על פי דרישת החמאס ולא ראתה בכך פגיעה בריבונותה. מה שמדאיג הפעם הוא דווקא התנהגותה של ישראל. דווקא כאשר הגיע המשא ומתן המדיני לנקודת הכרעה, סירבה ישראל לקיים את חלקה בהסכם, ולשחרר את האסירים הנכללים בפעימה הרביעית, בהם ערבים ישראלים. באחריות לכך אמנם נושא ראש הממשלה, ולא בנט, אבל נתניהו, שידע להתגבר בסבבים הקודמים על איומיו של בנט, אינו רשאי להניח לו לקבוע את סדר היום המדיני.

על הכף מונחים עתה לא רק הסכם שישראל מחויבת לו, אלא גם הסיכוי האחרון בעתיד הנראה לעין לנהל משא ומתן מדיני עם הפלסטינים. אם יניח נתניהו לבנט לטרפד את הסיכוי הזה, הוא ישמור אולי על קואליציית הסירוב שלו, אבל יחזק את תיאבונו של בנט. אין צורך לנחש מה תהיה תוצאת כניעתה של הממשלה לבנט, ומה יהיה המחיר המדיני והכלכלי האדיר שהמדינה ואזרחיה ייאלצו לשלם בתמורה לגחמה המשיחית של "הבית היהודי". איומי התקוממות פלסטינית וסנקציות וחרמות בינלאומיים מכיוון מערב מרחפים מעל ראשיהם של אזרחי ישראל. לא בטוח שאלו מוכנים לרתום את עצמם לשירות ממלכת ההתנחלויות, שאותה בונים אדריכלי הימין השולטים בממשלה.

שלמות הקואליציה, שעליה מאיים בנט, היא בעלת ערך רק אם היא יכולה לקדם את האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל. בנט מסכן את האינטרסים הללו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ