ללמוד ערבית ברצינות - מאמר מערכת - הארץ

ללמוד ערבית ברצינות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מעמד השפה הערבית במערכת החינוך הישראלית נדחק, עד כדי היעלמות. יש לתמוה על עובדה זו במדינה ש–20% מאוכלוסייתה הם ערבים, רבים מאזרחיה עלו אליה ממדינות דוברות ערבית, והיא עצמה נמצאת באזור שכולו כמעט דובר ערבית.

מאז שנת 1948 נלמדת הערבית במדינת ישראל בצורה לא עקבית ובכפוף להנחיות שונות ומשונות. כיום, לדוגמה, כפי שדיווחה אתמול ירדן סקופ ב"הארץ", במחוז הצפון מוגדרת הערבית כמקצוע חובה כבר מבית הספר היסודי, אך ההנחיה אינה חלה על בתי הספר בזרם הממלכתי הדתי. במחוזות אחרים לימודי ערבית מוגדרים כלימודי חובה רק בחטיבת הביניים, אך ברבים מבתי הספר ניתן לבחור בינם לבין לימודי צרפתית. באחרונה ביטל שר החינוך, שי פירון, את חובת לימוד הערבית בכיתה י', אך חובה זו ממילא לא נאכפה כראוי, ורק מספר קטן של תלמידים ניגשו לבחינות הבגרות בערבית.

התוצאה של הנחיות לא אחידות אלו, בנוסף לתוכניות לימודים שעברו טלטלות ושינויים ולעובדה שמערכת החינוך נמנעת לרוב מלהעסיק מורים ערבים, היודעים את השפה על בוריה, היא לימודי ערבית ברמה נמוכה, שאינם מקנים לתלמידים שליטה בשפה זו.

לימודי ערבית נקשרים על פי רוב לקונוטציה שלילית של "שפת האויב", ומרביתם נעשים מתוך מוטיווציה להכשיר את דור העתיד של המודיעין. אין זה מופרך להניח, כי לימודים בדרך כזאת אינם מעוררים גישה חיובית לא לשפה ולא לדובריה, והם תורמים לריחוק ולחשדנות, הקיימים ממילא בין יהודים לערבים.

מן הראוי שמדינת ישראל תראה בערבית שפה רשמית לא רק על הנייר ותגבה את ההצהרה על כך בצעדים מעשיים. על משרד החינוך לקבוע תוכנית לימוד אחידה לכל בתי הספר, ובה קריטריונים אחידים ללימודי חובה, שיחולו גם על החינוך הממלכתי הדתי. בראש ובראשונה על המשרד לשלב מורים ערבים, המכירים את השפה, המדוברת והספרותית, ולהכשיר מורים נוספים, ערבים ויהודים, ללימוד ערבית.

לימודי הערבית בבתי הספר אינם צריכים להיות חשובים פחות, בצורה כה משמעותית, מלימודי האנגלית, שאיש אינו מטיל ספק בנחיצותם. ככלות הכל, ישראל היא חלק מהמזרח התיכון, הערבי ברובו, ומן הראוי שאזרחיה ישקיעו יותר בלימוד השפה של שכניהם הקרובים ביותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ