שעבאס לא יזרוק את המפתחות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס מעוניין להמשיך במו"מ עד סוף 2014. בפגישה שקיים עם חברי כנסת ישראלים הוא גם הבהיר את תנאיו: שחרור האסירים, ובהם 14 האסירים הישראלים, והקדשת שלושת החודשים הראשונים לדיון בשרטוט הגבולות, שבהם תוקפא הבנייה בהתנחלויות.

אין מדובר בנושאים חדשים או בתנאים מכשילים. ישראל התחייבה לבצע את "הפעימה הרביעית" במסגרת ההסכם לחידוש המו"מ, כולל שחרור האסירים הישראלים, והפרה את התנאי הזה. אשר לגבולות, ישראל התנגדה להפרדת הדיון בנושא, בנימוק שיש לראות כל הסכם כמקשה אחת, אולם עמדה זאת הכשילה עד כה את המאמץ להתקדם במו"מ.

אי אפשר לקבל עוד את טענות ישראל בשני נושאים אלה. שחרור האסירים אינו קשור כלל לדיון המהותי בעתיד היחסים בין ישראל לפלסטין, והצגתו כתנאי חדש מטעה, כפי שהבהיר שר החוץ האמריקאי. בה בעת, הגדרת גבולות ישראל אינה צריכה להיות תלויה בהסכמות אחרות. שרטוט הגבולות יבהיר את תחומיהן של ההתנחלויות שייכללו בשטח ישראל, יפלס את הדרך לקביעת גבולות ירושלים, יעניק לפלסטינים את המסגרת הטריטוריאלית של מדינתם, יתחום את גבולות החלום המשיחי הישראלי וייצוק תוכן ממשי לרעיון שתי המדינות. דיון והסכמה בשאלת הגבולות אינם פוגעים בעיקרון שלפיו "שום דבר לא מוסכם עד שהכל מוסכם", שכן אפשר לקבוע שכל הסכמה שתושג בשאלת הגבולות תהיה כפופה להסכם כולל.

דברי עבאס רחוקים מלהעיד על סרבנות, אך קיים חשש שהתסכול העמוק הנובע מהעדר התקדמות ומדחיית הדרישות הפלסטיניות, יגרמו לו לפרק את הרשות ו"למסור את המפתחות לידי ישראל". כאן, ולא באפשרות של אינתיפאדה, טמון האיום שבכישלון המו"מ - הטלת האחריות התפעולית הישירה על השטחים על ישראל. בנוסף לעול הכספי האדיר ולאתגרים הביטחוניים שכיבוש ישיר יציב לישראל - הוא יהפוך אותה ליעד לסנקציות בינלאומיות. דרישותיו של עבאס הגיוניות, והן יהוו מבחן לרצינותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ