לשחרר את הכלואים

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

עם תום חג החירות, מתברר כי חירות בישראל היא עניין סלקטיבי. מדיווחו של אילן ליאור ב"הארץ" עולה, כי לפחות 23 מבקשי מקלט מאריתריאה מוחזקים עדיין במתקן חולות, בניגוד לקריטריונים של רשות האוכלוסין וההגירה עצמה. זאת, על אף שפרטיהם נמסרו לרשות האוכלוסין לפני ארבעה שבועות על ידי עורכת דינם, אסנת כהן־ליפשיץ, מהקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן. עד כה שיחררה רשות האוכלוסין וההגירה מבקש מקלט אחד.

העובדה שמשרד הפנים לא עומד בקריטריונים שהוא קבע מעידה על השרירותיות, שבה פועלות הרשויות בכל הנוגע למבקשי המקלט. דרישת משרד הפנים מעורכת הדין של הכלואים, כי תגיש ייפוי כוח לגבי כל אחד ואחד מהם נוגדת את חובת הרשויות לשחררם לאלתר, ומניעת שחרורם מעידה על הזלזול בחירותם של מבקשי המקלט.

אבל אי־העמידה בקריטריונים היא רק קצה הקרחון של הזלזול הזה, שמתמצה בעצם התיקון לחוק ההסתננות, המאפשר כליאת מבקשי מקלט בחולות. הקריטריון שהופר, על פיו חובת ההתייצבות חלה רק על אזרחי אריתריאה שחצו את הגבול לפני סוף 2008, ועל אזרחי סודאן שנכנסו לישראל לפני סוף 2010 - הוא בעייתי כשלעצמו, ופוגע במבקשי מקלט שנמצאים בישראל זה כמה שנים וראויים גם הם לחירות.

כך ממשיכה מדינה ישראל לחתור תחת עקרון "אי ההחזרה", האוסר לגרש אנשים למקום שבו נשקפת סכנה לחייהם או לחירותם, עיקרון שלטענתה היא מכירה בו ומקיימת אותו. הכליאה במתקן חולות שוללת את חירותם של מבקשי המקלט והופכת את ישראל למדינה שבעצמה אינה בטוחה למבקשי מקלט ופליטים.

כל הסכמה כביכול מצד מבקשי המקלט לעזוב את ישראל נעדרת יסוד אמיתי של רצון, מכיוון שהיא מושגת תחת איום הכליאה השרירותית במתקן חולות - שהוא בית כלא לכל דבר - ו"אפיקי היציאה", שאותם מציגה המדינה בבית המשפט כפתרון לבעיית הפליטים, הינו גירוש לכל דבר ועניין. יש לקוות, שהעתירה נגד חוקתיות הכליאה, התלויה ועומדת בפני בג"ץ, תביא בקרוב לקצה של הטרגדיה הזאת. לכל הפחות, יש לצפות מן המדינה, כי תעמוד בקריטריונים שהיא עצמה הגדירה ותשחרר את הכלואים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ