ממשיכים לסכסך

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

המוטיווציה הישראלית לפלג את החברה הערבית ולגייס את הערבים הנוצרים "לטובתה", מול הערבים המוסלמים, התגלתה כבר בחוק שיזם חבר הכנסת יריב לוין, שאושר לפני חודשיים. עיקר החוק הפרדה בין נוצרים למוסלמים, בדמות נציגות נבדלת בוועדה המייעצת, המתמנה על פי חוק שוויון הזדמנויות. בעת הדיון בחוק אמר ח"כ לוין, כי זהו מהלך ראשון מתוך רבים, שמטרתם להבדיל בין אזרחים ערבים נוצרים לערבים מוסלמים ולהעמיק את מעורבות האוכלוסייה הנוצרית בחברה הישראלית. "בינינו ובין הנוצרים יש הרבה מן המשותף. הם בעלי ברית טבעיים שלנו, משקל נגד מול המוסלמים שרוצים לחסל את המדינה מבפנים", אמר לוין בראיון ל"מעריב".

כעת מגיע מהלך נוסף המשרת את המוטיווציה הזאת: צה"ל הודיע, כי ישלח ל–800 בני נוער נוצרים "צווי התנדבות", שיזמינו אותם ל"תהליך התייצבות עבור הליכים ראשוניים". בצה"ל הסבירו, שהמהלך - שבא בהמשך לכמה אירועים לעידוד גיוס של צעירים, שקיים משרד הביטחון בקרב הקהילה הערבית הנוצרית - נועד ליידע את הצעירים על מסלולי הגיוס הפתוחים לפניהם. כמו כן העריכו בצה"ל, שהצווים יעודדו צעירים נוספים לשרת בצבא. אף על פי שהצווים אינם מחייבים את מקבליהם צודק צה"ל בהערכתו: הצווים עשויים להוביל לעלייה בשיעור הגיוס, בעקבות המסר שהצעירים מקבלים מהמדינה, ולפיו כדאי להם לטשטש את זהותם הערבית לטובת התגייסותם "למען הרוב היהודי".

אם הצבא זקוק כל כך למתנדבים, עליו לפנות לכל מי שאינו חייב בגיוס חובה. אלא שקשה שלא לחשוד, שהבחנה זו של המדינה בין אזרחיה הערבים נועדה למעשה לסכסך ביניהם, בסגנון הפרד ומשול, בשעה שאלה גם אלה מופלים ומקופחים בידי המדינה, בין בחקיקה ובין בהתנהלות יום יומית.

אפשר להצטער על הבורות שהמדינה מפגינה באופן ההגדרה של 20% מאזרחיה. אין זה מוצדק וגם לא נכון להפריד בין הערבים על פי קריטריונים של דת.

הצעד שעליו הכריז צה"ל מוכיח, כי המוטיווציה ותפישת העולם של ח"כ לוין ביחס לערבים אינה בלעדית לו ולחבריו בימין הקיצוני. מדיניות זו, החותרת תחת מושג האזרחות, שבמשטר דמוקרטי אינו צריך ואינו יכול להפריד בין דת, גזע ומין, מאומצת על ידי הממשלה ונהפכת למדיניותה המוצהרת. את המדיניות הזאת יש להפסיק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ