מאמר מערכת

החזון של רשות המסים מבטיח, שהיא "תפעל ביעילות לאכיפת גביית המסים ולמתן שירות איכותי, יעיל והוגן". אבל הרשות נטלה לעצמה תפקיד נוסף: רדיפת ארגונים שמותחים ביקורת על מדיניות ממשלת הימין, באמצעות פגיעה במקורות המימון שלהם.

כפי שחשף אור קשתי ("הארץ", 25.4), הרשות החליטה "לבחון" את בקשתה של עמותת "רופאים לזכויות אדם" להארכת תוקף הפטור ממס שקיבלה על תרומות, לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה. במכתב המעוטר בכותרת "בס"ד", הבהיר אסף לרנר מרשות המסים, שדעתו אינה נוחה מעמדות העמותה. "מהאמור לעיל עלול להשתמע, שאחת ממטרות העמותה הינה מאבק במדיניות הממשלה... ומאבק 'לסיום הכיבוש'". לדברי לרנר, מטרה מעין זו סותרת את ההנחיות, "שכן מדובר במטרה השנויה במחלוקת ציבורית עמוקה, בעלת גוון פוליטי".

הפקיד לרנר וממוניו רוצים עמותות צייתניות, ולשיטתם, מי שאינו מצדיע לממשלה, צריך לשלם מס. אבל בניגוד לחזון הרשות, האכיפה אינה הוגנת. עמותות שמבקרות את הממשלה מימין, או מקדמות מטרות דתיות ולאומניות, מקבלות פטור ממס ללא בעיה. רשימה חלקית: "רגבים", "אלמגור", "חננו", "מכון המקדש", "אפרת". כולן מקדמות מטרות השנויות במחלוקת ציבורית עמוקה, כמו הקצאת קרקעות המדינה, סיכול עסקאות לשחרור אסירים פלסטינים, שחרור טרוריסטים יהודים מהכלא, הקמת בית המקדש ומניעת הפלות. לעומתן, "רופאים לזכויות אדם", שמקדמת את הזכות לבריאות ומעניקה סיוע לנזקקים בישראל ובשטחים תוך הבעת התנגדות לכיבוש, נדרשת לעבור חקירה, לפרט באוזני לרנר את "אופן המאבק" שלה ואת רשימת מקבלי הסיוע, ולהסביר מה עשתה בבילעין ובעזה.

הניצול לרעה של מס הכנסה לרדיפת יריבים פוליטיים איננו המצאה של לרנר ושולחיו בקרית הממשלה, אלא מקארתיזם פשוט: אנחנו בשלטון, ונפגע בכיסם של מבקרינו, תוך הצגתם כבוגדים. זה ביטוי נוסף לגישתה של ממשלת נתניהו, שחותרת לרסק את ארגוני זכויות האדם בגלל התנגדותם הפעילה לכיבוש.

ארגוני זכויות האדם חיוניים לתפקודה התקין של הדמוקרטיה, ושומרים על גחלת של אנושיות באפלת הכיבוש ולנוכח רדיפת מבקשי המקלט האפריקאים. שר האוצר יאיר לפיד, העומד בראש מפלגה שאמורה לייצג ערכים ליברליים בממשלת הימין, צריך להנחות את רשות המסים להניח ל"רופאים לזכויות אדם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ