שטחים מולבנים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ממשלת ישראל על שלוחותיה בשטחים אינה מרפה מן המאמץ להציג את מפעל ההתנחלות כיצירה חוקית, אף על פי שמדובר בהפרה גורפת של החוק הבינלאומי. דוגמה מתמשכת לכך היא עבודתו של "צוות קו כחול", שהוקם במינהל האזרחי כדי לבחון מחדש את תקפות מעמדן של אדמות המדינה. כמיליון דונם הוכרזו בשנות השמונים כאדמות מדינה, כדי לעקוף את התנגדות בג"ץ לתפישת קרקעות למטרות התנחלות. עצם תפישת השטח והגדרתו כ"אדמות מדינה" הן עוול היסטורי שעומד בבסיס הכיבוש. ואולם, עם השנים התברר כי גם הגדרות אלה לא נשענו על בדיקה מסודרת או על בחינת הבעלות החוקית, דבר שסיבך את המדינה בתביעות משפטיות.

הבחינה המחודשת של מעמד הקרקעות הללו נמשכת כבר יותר מ–13 שנה. כדי לקבל היתר לבנייה חדשה על אדמות מדינה "ישנות" (להבדיל מהכרזות חדשות), חייבים היזמים לקבל את אישור צוות "הקו הכחול". אולם בפועל מתברר שעל חלק מן הקרקעות כבר נבנו בתים או הוקמו מאחזים. כדי להלבין אותן, ולאפשר לעוד התנחלויות להרחיב את תחום מושבן "כחוק", הכריז המינהל האזרחי מחדש ב–2013 על 28 אלף דונם כאדמות מדינה. מנתונים שחשף אתמול חיים לוינסון ב"הארץ" מתברר, שרוב האדמות נמצאות בשטחי השיפוט של ההתנחלויות, וכמחצית מהן ממזרח לגדר ההפרדה.

יותר מעצם אישורן מחדש של אדמות המדינה הללו, מעידה מפת הקרקעות המאושרות על כוונה לבסס את מדיניות הרצף הטריטוריאלי היהודי, שיחבר בין ההתנחלויות ליישובים בישראל. כאשר מצרפים אל מפת הקרקעות הזאת את העובדה שבתשעת חודשי המו"מ עם הפלסטינים קידמה ישראל את בנייתן של כ–13,850 דירות, אין מנוס מלקבוע שהצהרותיו של נתניהו על רצונו בשלום עם הפלסטינים אינן אלא טיוח ורמייה.

ההתהדרות בבדיקת חוקיותו של מעמד הקרקע היא מצג שווא, שכן לאורך השנים גם קרקעות שנמצאו שייכות לפלסטינים לא הוחזרו בהכרח לבעליהן. היא אף לא יכולה להסתיר את זחילתה המהירה של ישראל אל תוך הטריטוריה של המדינה הפלסטינית העתידית. באחיזת עיניים זו טמון גם ההסבר להתנגדות ישראל לכל דיון עם הרשות הפלסטינית על גבולות. ראש הממשלה, שמתאמץ להתנער מחלקו בכישלון המו"מ, פועל מאחורי גבו של הממשל האמריקאי, אבל חמור מכך - שולל מאזרחי ישראל את הסיכוי להשיג שלום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ