האמת, אוף דה רקורד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בכנס של ה–G20 בקאן בצרפת בנובמבר 2011 כינה נשיא צרפת אז, ניקולא סרקוזי, את בנימין נתניהו "שקרן" ואמר שהוא "לא סובל אותו". נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אמר לו בתגובה: "לך נמאס ממנו, אבל אני זה שצריך להתמודד אתו כל יום". ציטוטים נדירים אלה, שחשפו אמיתות שבדרך כלל אינן מגיעות לציבור, בשל דיפלומטיה וכללי פוליטיקלי־קורקט, נחשפו רק כי המיקרופונים נשארו פתוחים והנשיאים לא ידעו.

כעת הגיע תורו של ג'ון קרי. בניגוד לסרקוזי ואובמה, שר החוץ האמריקאי נתפס בחשיפת אמיתות לא אישיות, אלא עקרוניות. בעת "ועדת השלישייה" הוקלט קרי אומר, ש"פתרון שתי המדינות הוא האלטרנטיבה היחידה... מדינה אחת תהיה מדינת אפרטהייד, עם אזרחים סוג ב', ותהרוס את יכולתה של ישראל להישאר מדינה יהודית". קרי אף הזהיר, שהקיפאון בתהליך השלום עלול להביא להתלקחות אלימה בשטחים, ורמז, ש"אם יהיה שינוי בממשלה, ייתכן שמשהו יקרה". האמירות הכנות של קרי לא היו מהסוג שאוזן דיפלומטית מורגלת בהן, ולכן הן זיכו אותו בגל של התקפות פוליטיות ואישיות. קרי אף נאלץ להביע צער פומבי על השימוש במלה "אפרטהייד" והסביר, ש"אילו יכולתי, הייתי מסובב לאחור את הטייפ ובוחר במלה אחרת".

לא במקרה נאלץ קרי לחזור בו דווקא על השימוש במלה "אפרטהייד". הרגישות ביחס להשוואת ישראל עם דרום אפריקה של ימי האפרטהייד היא במקומה: בישראל כבר מתקיימים הבטים של אפרטהייד, העלולים להתרחב במקרה של קריסת פתרון שתי המדינות. אך במקום לפעול לשינוי המגמה ההרסנית, גורמים המכנים את עצמם "פרו־ישראליים" מנסים להעלים את המציאות האפלה על ידי הכחשת המושג "אפרטהייד".

הדברים שאמר קרי "אוף דה רקורד" הם למעשה תיאור של המציאות: ישראל לא תוכל להישאר מדינה יהודית ודמוקרטית בלא פתרון שתי המדינות; מדינה אחת תהיה מדינת אפרטהייד; קיפאון בתהליך המדיני עלול להוביל לאינתיפאדה נוספת; שינוי בהרכב הממשלה ואף בזהות העומד בראשה עשוי לשנות את התמונה. את תמונת המציאות המטרידה שהציג קרי יש לשנות על ידי מימוש פתרון שתי המדינות. בניגוד לסרט הטייפ, את הטרגדיה ההולכת ונרקמת כאן לא יהיה ניתן להחזיר לאחור או למחוק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ