מהותו של חוק הלאום

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע שיקדם את חוק יסוד: מדינת הלאום של העם היהודי, כדי לבצר את קיומה של ישראל כבית לעם היהודי, לאחר שנוכח שיש מי שמערער על ההצדקה ההיסטורית, המשפטית והמוסרית לקיומה של מדינת ישראל ככזאת. אלא שנתניהו טועה, ואולי אף מטעה. בישראל, וגם מחוצה לה, לא הוצג כל ערעור בעל משקל על זכות קיומה כבית לעם היהודי. יש ערעור מהותי על מדיניותה המעשית של ישראל - בהובלתו של ראש הממשלה - שממנה משתמע שהכיבוש, ההתנחלות ומשטר האפרטהייד כלפי האוכלוסייה הפלסטינית הם יסוד בקיומה. עוד חוק מסוג החוקים הלאומנים שעוברים במשטרים מסוימים יגרום לישראל נזק רב, ולא ישנה לטובה את היחס אליה. רק התנערות מן הכיבוש תשנה.

על מהותו של החוק עמד אחד ממציעיו, ח"כ יריב לוין. לדבריו, הוא ישיב "את ישראל למסלול ציוני, לאחר שנים של פגיעה מתמשכת מצד מערכת המשפט בעקרונות הבסיסיים עליהם קמה המדינה". כלומר, מערכת המשפט, שבמקרים רבים מנעה נזקים קשים לישראל בזירה הבינלאומית, והיא העוגן של זכויות האזרח בהעדר חוקה, אינה, על פי לוין, חלק מן "העקרונות הבסיסיים עליהם קמה המדינה". ואכן, הצעת החוק מניחה את התשתית לאפליה בין אזרחים בישראל ולפגיעה בזכויות אזרחים ערבים, ומכשירה את הקרקע לסיפוח שטחים תוך פגיעה בזכויות תושביהם - פגיעה שעד היום מערכת המשפט הצליחה למנוע, במקומות שבהם העוול היה כבד מנשוא.

ישראל מתהדרת בהיותה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, ובאמת יש בה מרכיבים דמוקרטיים חשובים, שבגללם היא נחשבת לחלק מהעולם הדמוקרטי. אלא שהכיבוש ומשטר האפרטהייד האנטי־דמוקרטי שהוא יוצר חדלו כבר מזמן להיות אילוץ שנכפה על ישראל, ונהפכו למטרה בפני עצמה. בתנאים אלה לא מפתיע שתומכי כיבוש כלוין רוצים להסיר מדרכם את המגבלות הדמוקרטיות - וזאת מהותו האמיתית של חוק מדינת הלאום של העם היהודי.

בחקיקת היסוד לפני כעשרים שנה הוגדרה ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. זאת הגדרה שמשקפת את הגשמת התוכנית הציונית להקים בית מדיני ליהודים במסגרת דמוקרטית שמעניקה שוויון זכויות לכל האזרחים, כולל מי שאינם יהודים, ונותנת משקל שווה לשני הערכים. את ההגדרה הזאת ראש הממשלה לא צריך לשנות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ