המטוס המלכותי

מאמר המערכת
מאמר המערכת

ערב יום העצמאות החליטה ממשלת ישראל להעניק לעומד בראשה לא מתנה אחת, אלא שתיים: מטוס סילון גדול, במחיר של 70 מיליון דולר, ובית מרהיב, בצמוד למשרד ראש הממשלה, במחיר של 650 מיליון שקל. כך בדיוק מתנהלת ממשלה במדינות העולם השלישי. היא מרפדת את אצולת השלטון בפינוקים במאות מיליונים, שאת מימונם, באמצעות מסים נוספים, היא מטילה על העם, אשר בקושי "גומר את החודש".

השיטה שבה בחר בנימין נתניהו לאישור שתי המתנות הללו היא הקמת "ועדה ציבורית". זהו תרגיל, הידוע לכל פוליטיקאי מתחיל: הוא בוחר בקפידה את חברי הוועדה, מתוך ידיעה ברורה שהם יספקו לו בדיוק את מה שהוא רוצה. ועדה כזאת אינה צריכה להסביר מאין יילקחו מאות המיליונים למימון החזון; היא אינה מתמודדת עם סוגיות כמו נטל המס, מגבלת התקציב, או הגירעון. אם כך, מה אכפת לה להיות טובה למלכות, על חשבון עם ישראל?

רכישת המטוס המלכותי מקוממת בעיקר משום שנתניהו ידוע כחסיד מובהק של המגזר הפרטי ושל מיקור חוץ. מי כמוהו יודע, שהשירות שתיתן חברת "אל על" או חברת "ארקיע" יהיה טוב יותר וזול יותר מהשירות הממשלתי היקר והמסורבל. הרי ברור, שמטוס חכור משתי החברות האלה יהיה זול ויעיל בהרבה מהמטוס המלכותי, אשר יעמוד בהאנגר במשך שבועות ארוכים בלי שימוש מפני שמספר הטיסות שיידרש לטוס בכל שנה יהיה נמוך מאוד. הוועדה הציבורית, שהבינה כי מדובר בעסקה בזבזנית להחריד, טענה בנימוקיה, כי "מבחן הכדאיות הכלכלית ברכישת מטוס ייעודי אינו המבחן היחיד שיש לשקול". מה כן יש לשקול? "שיקולי ביטחון", והביטחון, כידוע, הוא מעל לכל.

גם ההחלטה להשקיע סכום עצום בבניית קומפלקס חדש לבית ראש הממשלה ולמשרדו מנותקת מן המציאות הכלכלית והחברתית בישראל. ראשי ממשלת בריטניה מתגוררים ברחוב דאונינג 10 הצנוע, ולא נודע כי בבריטניה הגדולה והעשירה מישראל פי כמה מתכוונים לבנות קומפלקס כמו זה שבנייתו אושרה בישראל.

נתניהו מתלונן על כך שהתקשורת שופכת את דמו, תוך כדי רדיפה צמאת דם וקנטרנות. צעדיו האחרונים, המתווספים לדו"ח ההוצאות המנופחות במעון בית ראש הממשלה, מוכיחים, שאין הוא חדל מלספק לה סיבות לכך. מן הראוי שראש הממשלה לא יתרחק מן העם, ויוותר על ההשקעה המופרזת והמיותרת הזאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ