מסלול הבושה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מבקש המקלט מסודאן, שהסכים "לעזוב מרצון" את ישראל, מחשש כי ייכלא במתקן חולות, מצא את עצמו חוזר אליה, לאחר שהייה של שמונה ימים בנמל התעופה באתיופיה (דיווח של אילן ליאור, "הארץ" אתמול). סיפורו מיטיב להמחיש, עד כמה תוכנית המדינה - שהוצגה בבג"ץ תחת השם "אפיקי יציאה" - מלאה חורים חוקיים ומוסריים ועד כמה אינה ישימה לטיפול במבקשי המקלט.

האיש הסכים לעזוב את ישראל לאחר שעמד להישלח לכליאה במתקן חולות, בתמורה להבטחה כי ייקלט בידי מדינה שלישית. עד בואו לנמל התעופה בן גוריון לא ידע לאן הוא עומד להישלח, ובנתב"ג אמרו לו פקידי ההגירה כי יוטס לאתיופיה. כשנחת באתיופיה אמרו לו פקידי ההגירה האתיופים, שאינו מורשה לצאת משדה התעופה ועליו לעלות על טיסת המשך לסודאן, שממנה ברח לאחר התקפה רצחנית על הכפר שלו. האיש סירב לחזור לסודאן, מחשש שיירצח בידי השלטונות, ונשאר בשדה התעופה באדיס אבבה במשך שמונה ימים. למרות פניות חוזרות ונשנות לא זכה לביקור של נציג מנציבות האו"ם לפליטים. בסופו של דבר, הודות להתערבות קהילת הפליטים בארץ, שפנתה לנציבות האו"ם לפליטים באתיופיה, נמנע גירושו לסודאן, הוא הוחזר לארץ, ונכלא במתקן חולות.

המקרה הזה מוכיח, שהאפשרות של "עזיבה מרצון" - שהמדינה ניסתה להכשיר בפני בג"ץ בדיון בעתירה נגד התיקון לחוק ההסתננות - אינה נתמכת בהסכם או הסדר כלשהו, המבטיח את ביטחון מבקשי המקלט, והיא מסכנת את חייהם.

ישראל, המודעת לסכנה הצפויה למבקשי המקלט בארצות מוצאם, ולכן גם אינה מעזה להחזירם ישירות אליהן, מגלגלת את הטרגדיה לידי גורמים עלומים, כל זאת בלי הסכמים מסודרים וגלויים. יש להבהיר, שגם אם היו נחתמים הסכמים כאלה, הם היו למעשה הפרה של חוקים ואמנות בינלאומיים.

העמדת מבקשי המקלט לפני שתי אפשרויות רעות - כליאה, או גירוש לגורל לא נודע, למדינה שבה נשקפת סכנה לחייהם - הופכת את מדינת ישראל עצמה למדינה המסוכנת להם. מצער הוא, שהכשל המוסרי בהתנהגות לא הומנית וגזענית כזאת אינו מטריד את קובעי המדיניות - ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הפנים, גדעון סער. יש לקוות, שבג"ץ, האמור להכריע בעתירה נגד חוק ההסתננות הנוכחי, ימנע את המשך ההתעמרות במבקשי המקלט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ