פטור מאפליה

מאמר המערכת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאמר המערכת

הסערה סביב הצעתו של שר האוצר יאיר לפיד לאיפוס המע"מ בקניית דירה ראשונה־חדשה, בכפוף לעמידה בקריטריונים של שירות צבאי או לאומי, חושפת טפח מהבעייתיות החוקתית והמוסרית שלה.

לפי ההצעה, שפורסמה שלשום, מי שלא שירתו בצה"ל או בשירות לאומי ייהנו מפטור רק בקניית דירה ראשונה עד שווי של 600 אלף שקלים. הצעה זו הינה פשרה שהושגה בין האוצר למשרד המשפטים, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה התנגד להצעתו המקורית של לפיד: שלילה מוחלטת של ההטבה ממי שאינם בוגרי שירות צבאי או לאומי. עם זאת, מיד עם פרסומה נחשפה ההצעה בערוותה: בישראל 2014 כמעט שאין דירות חדשות בשווי 600 אלף שקל.

מדור הזירה

בעקבות הביקורת הציבורית הקשה, התערבותו של שר השיכון אורי אריאל, ובעיקר החשש הכבד כי הצעת החוק אינה ניתנת להגנה בבג"ץ, העלה האוצר את הרף ל–950 אלף שקלים, כדי לצמצם את גובה ההטבה בין שתי האוכלוסיות. זאת, בין היתר, בהסתמך על פסיקת בג"ץ היסטורית (בג"ץ בשארה) ולפיה ניתן להתחשב בשירות הצבאי לצורך הטבה בדיור, אולם לא כתנאי סף, ותוך מגבלות קשות, כלומר פער לא גדול בין ההטבות הניתנות לאוכלוסיות השונות.

על אף שהצעה זו משופרת לכאורה, ואכן מצמצמת את טווח האפליה, יש להתנגד גם לה, כמו להצעות הקודמות, משום שגם היא כוללת יסוד מהותי של אפליה ויצירת מעמדות פנימיים: מי שזכאים להטבות, "אזרחים טובים יותר" כלשונו של שר האוצר, שכפועל יוצא גם זכאים למגורים יקרים יותר במקומות טובים יותר, ומי שהם "אזרחים טובים פחות", כלומר ערבים וחרדים שאינם משרתים בצה"ל. המדינה צריכה לעודד את תרומתם של המשרתים בצה"ל ובשירות הלאומי. אולם הדרך לעשות זאת אינה בגריעת הטבות ממגזרים אחרים. את הוקרת המדינה לחיילים ניתן לבטא בשכר חובה גבוה יותר, שמן הסתם רק מי שמשרת בצבא ייהנה ממנו. קיפוח מגזרים חלשים כלכלית ממילא, רק יגביר את הניכור והחשדנות שלהם כלפי המדינה, וינציח את הפערים הכלכליים והחברתיים בינם לבין כל השאר.

ממשלת ישראל מקדמת בחודשים האחרונים במרץ חקיקה גזענית ומפלה, בעיקר כלפי אזרחיה הערבים. על היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לעצור ולרסן אותה, ולדחות על הסף גם הצעת חוק זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ