להקשיב למבקר המדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעוד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חוגג את התאכזרות ממשלתו למבקשי המקלט בדף הפייסבוק שלו, כשהוא מונה בגאווה את מספר "המסתננים" שהצליח לדחוק אל מחוץ לגבולות ישראל, מפרסם מבקר המדינה דו"ח חריף על מדיניות הממשלה כלפי מבקשי המקלט, וקורא ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לשוב ולבחון ההכשר החוקי שהוא מעניק לה. לטענת המבקר, מבקשי המקלט שממשלת ישראל אינה יכולה לגרש סובלים מהזנחה ממשלתית ומהתעלמות מצרכיהם הבסיסים ביותר, באופן שאינו עולה בקנה אחד עם הוראות חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, עם הדינים הבינלאומיים, לרבות האמנה הבינלאומית בדבר זכויות, כלכליות, חברתיות ותרבותיות.

דו"ח המבקר מצביע על העדר תוכניות פעולה ממשלתיות מספקות בתחומי הבריאות והרווחה, התעסוקה, התשתיות והשיטור, ש"הותיר את 'גורמי השטח' בשלטון המרכזי והמקומי להתמודד עם דילמות קשות ויומיומיות, בלי שניתנו להם הנחיות הנגזרות ממדיניות ובלי האמצעים הדרושים להתמודדות זו".

המבקר מתייחס בדו"ח למצוקתם של תושבי שכונות דרום תל אביב, שקלטו את רוב מבקשי המקלט, וטוען כי "שתי הקבוצות — אזרחים וזרים — כרוכות זו בזו... הזנחה של בני קבוצה האחת בידי המדינה מרעה את תנאי החיים של בני הקבוצה האחרת ופוגעת בהם". אמירה זו שומטת את הקרקע מתחת לתעמולה הגזענית של שרים וח"כים ממפלגות השלטון, המנמקים את ההסתה נגד מבקשי המקלט ב"איכפתיות" ודאגה לתושבים המקומיים ומצוקתם.

דו"ח המבקר מצטרף לפסיקת שופטי בג"ץ, שפסלו פה אחד את התיקון לחוק ההסתננות, בטרם נעקפו באמצעות חקיקה, שהוכשרה בידי וינשטיין. אולם לצד טענותיו המוצדקות של המבקר, קשה להבין מדוע לא בדק את סוגיית בחינתן של בקשות המקלט על ידי משרד הפנים. הטיפול המחפיר של רשות האוכלוסין בבקשות חייב היה להיות ליבת הדו"ח. בכך שנמנע בלעסוק בדבר, נתן לגיטימציה להתנערות המדינה מאחריותה החוקית והמוסרית כלפי מבקשי המקלט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ