לאפשר חופש פולחן

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ביקור האפיפיור פרנסיסקוס הראשון בישראל בסוף השבוע מעיר מספר שדים מרבצם. פעילי ימין, גורמים חרדים, נוער גבעות וגם פעילים פוליטיים מריצים בשבועות האחרונים קמפיין בוטה נגד האפיפיור ונגד ההתקרבות בין ישראל לוותיקאן.

הטענה המרכזית של הקמפיין היא שבעת ביקור האפיפיור מתכוונת ממשלת ישראל לחתום על הסכם לשינוי הסטטוס קוו במתחם קבר דוד שבהר ציון. זה שנים רבות שהכנסייה הקתולית מבקשת לשוב ולהשתמש לצרכי פולחן בחדר הסעודה האחרונה, שמצוי מעל המבנה של קבר דוד. כיום הממשלה מאפשרת לנוצרים לקיים טקסים באולם, שבו על פי אמונתם סעד ישו הנוצרי ונולדה הכנסייה, רק יום אחד בשנה. במסגרת הדיונים מול הוותיקאן לשדרוג היחסים בין המדינות דובר על שינוי המצב כך שיתאפשרו לנוצרים עוד כמה ימי תפילה בשנה. ואולם בניגוד לטענות, איש לא דיבר על העברת בעלות, מתן ריבונות או אפילו על זכויות לניהול המקום.

ההכחשות לא מספקות את דוברי הימין ובימים האחרונים הקצין השיח עד כדי כך שאין הם מדברים יותר על מחאה נגד ההסכם העתידי, אלא על מחאה על עצם נוכחותם של נוצרים בהר ציון. השיח הזה הוא קרקע פורייה לאירועי תג המחיר שנוצרי הר ציון סובלים מהם זה תקופה ארוכה - מניקוב צמיגים וריסוס כתובות, דרך ניפוץ קברים ועד ליריקות ברחוב. האלימות ופשעי השנאה לא נותרים בגבולות הר ציון - לפני כשבוע רוססה כתובת נאצה גם על הכנסייה הרומנית בירושלים שבה נכתב "הר ציון ליהודים". ניתן להניח שהתופעות האלו רק יגברו בשבוע קרוב, עד לבואו של האפיפיור.

הנוצרים בירושלים אינם אורחים לרגע - הם חלק מהעיר, מההיסטוריה שלה ומההווה שלה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתגאה שוב ושוב בחופש הפולחן שקיים בירושלים תחת שלטון ישראל. לכן טוב תעשה הממשלה, אם תגיע להסכם שבו יתאפשר חופש פולחן אמיתי גם לנוצרים בהר ציון. הסכם שיאפשר תפילות בחדר הסעודה האחרונה יביא תועלת מדינית רבה, כך תוכל ישראל להוכיח במעשה ולא בדיבור שהיא מאפשרת חופש פולחן אמיתי. אבל תהיה לו גם תועלת בשיח הפנים ישראלי: באמצעות ההסכם תעביר הממשלה מסר נחוש לכל אותם גורמים קיצונים, כי בירושלים ובקבר דוד יש מקום לכולם. במקביל על המשטרה לקחת ברצינות את האיומים בהר ציון ולמצות את החקירות על המעשים שהתרחשו שם בשנה האחרונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ